RAPORT

Pogarda

Włosi buntują się przeciwko jedzeniu robaków. Chcą wpisania swojej kuchni na listę UNESCO

Najnowsze

Popularne

Włosi nie godzą się na unijną politykę klimatyczną, która wkracza także w nawyki żywieniowe Europejczyków. Po dopuszczeniu mąki ze świerszczy rząd we Włoszech planuje zakazać używania produktów z robaków w klasycznej włoskiej kuchni. Rząd Włoch zatwierdził projekt ustawy zakazującej żywności syntetycznej. Dla tych, którzy ją wytwarzają lub sprzedają, przewidziane są surowe kary.

Larwy uznane za jedzenie w UE. Mogą być np. w makaronie

Rada Unii Europejskiej zadecydowała o wpisaniu larwy chrząszcza mącznika młynarka (Tenebrio molitor) do katalogu produktów „nowej żywności”....

zobacz więcej

– Uważamy, że produkty hodowane w laboratoriach nie gwarantują jakości ani dobrego samopoczucia, nie gwarantują też ochrony naszej kultury i tradycji, modelu związanego z produkcją wina, żywności i rolnictwa – powiedział Francesco Lollobrigida, minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Włoch.


Władze w Rzymie chcą też uregulować stosowanie np. mąki ze świerszczy czy mącznika w żywności typowej dla diety śródziemnomorskiej, takiej jak pizza czy makaron.


Rząd włoski tydzień temu zgłosił oficjalną kandydaturę kuchni włoskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO na 2023 r. Minister rolnictwa wskazał, że to zadziwiające, iż dzieje się to dopiero w tym roku, zważywszy „bogactwo dziedzictwa kulinarnego”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej