RAPORT

Pogarda

Afera korupcyjna w PE. Śledztwo w toku

Była wiceszefowa PE Eva Kaili (fot. Buissin/EUC/Zuma Press/Forum)
Była wiceszefowa PE Eva Kaili (fot. Buissin/EUC/Zuma Press/Forum)

Najnowsze

Popularne

W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu 2022 roku. Główni podejrzani – europoseł Marc Tarabella i była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili – wciąż przebywają w zakładach karnych. Są oskarżeni o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu rzekomo prowadzonego przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na proces decyzyjny UE.

Zatrzymanie Tarabelli. Przeszukano sejf i biura

Na zlecenie prokuratury federalnej w Belgii przeprowadzono w piątek przeszukania w związku z aferą korupcyjną Katargate. Kontrole dotyczyły sejfu...

zobacz więcej

Marc Tarabella, belgijski eurodeputowany, wobec którego belgijskie władze prowadzą śledztwo w związku z tzw. aferą korupcyjną, został pod koniec marca przeniesiony z więzienia w Brukseli do więzienia położonego bliżej jego rodzinnego domu w Walonii.


Tarabella była przetrzymywana w więzieniu Saint-Gilles od czasu aresztowania sześć tygodni temu.

 

W sobotę został przeniesiony do więzienia Marche-en-Famenne, zaledwie 30 minut jazdy od jego domu w Anthisnes, gdzie pełni również funkcję burmistrza – podało „Brussels Times”.

 

Aresztowanie Tarabelli w zeszłym miesiącu nastąpiło zaledwie kilka dni po formalnym zawieszeniu jego immunitetu przez Parlament Europejski. W styczniu został oficjalnie wydalony zarówno z centrolewicowej grupy parlamentarnej UE Socjalistów i Demokratów (S&D), jak i z belgijskiej Partii Socjalistycznej (PS). W areszcie ma pozostać co najmniej do początku kwietnia.

 

Była wiceszefowa PE w areszcie

 

Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili również przebywa w areszcie. W połowie marca belgijski Sąd Kasacyjny odrzucił jej odwołanie, jak również Tarabellego, dotyczące przedłużeniu tymczasowego aresztowania.

 

Czytaj także: Panzeri gotowy do współpracy ze śledczymi. Sypie nazwiskami


Grecka socjalistyczna eurodeputowana została zatrzymana 11 grudnia 2022 roku w ramach śledztwa w sprawie korupcji w PE.

Katargate. Tarabella trafił do aresztu, Cozzoliniemu grozi ekstradycja

Zatrzymany w piątek w ramach śledztwa w sprawie afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim belgijski eurodeputowany Marc Tarabella został w sobotę...

zobacz więcej

Na początku marca belgijska prokuratura przedłużyła jej areszt o dwa miesiące.

 

Katargate

 

Oboje są oskarżeni o udział w organizacji przestępczej, korupcję i pranie brudnych pieniędzy w ramach dochodzenia w sprawie nielegalnego lobbingu rzekomo prowadzonego przez Katar i Maroko w celu wywarcia wpływu na proces decyzyjny UE. Zarówno Kaili, jak i Tarabella stanowczo zaprzeczają tym oskarżeniom.

 

W ramach śledztwa zarzuty postawiono trzem innym osobom. Należą do nich Francesco Giorgi, partner życiowy Kaili i były asystent parlamentarny, którego zwolniono z aresztu pod koniec lutego, ale umieszczono pod elektronicznym dozorem; dyrektor organizacji pozarządowej Niccolo Figa-Talamanca, który również w lutym został zwolniony z aresztu bez żadnych warunków oraz były poseł do PE Pier Antonio Panzeri.

 

Czytaj także: Kolejne oskarżenia adwokata Kaili wobec belgijskiej prokuratury

 

Włoski polityk to były szef Giorgiego i były przewodniczący parlamentarnej delegacji ds. stosunków z krajami Maghrebu i podkomisji praw człowieka. Panzeri przyznał się, że jest jednym z liderów siatki przestępczej i zdecydował się na współpracę z belgijskimi władzami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej