RAPORT

Pogarda

„To jest polityczne prześladowanie”. Trump postawiony w stan oskarżenia

Były prezydent w ostrych słowach atakował szefa prokuratury okręgowej na Manhattanie Alvina Bragga (fot. PAP/EPA/ADAM DAVIS)
Były prezydent w ostrych słowach atakował szefa prokuratury okręgowej na Manhattanie Alvina Bragga (fot. PAP/EPA/ADAM DAVIS)

Najnowsze

Popularne

Donald Trump został postawiony formalnie w stan oskarżenia. Ława przysięgłych z Nowego Jorku zatwierdziła prokuratorskie zarzuty wobec byłego prezydenta USA związane z przekazaniem przez niego byłej gwieździe porno Stormy Daniels 130 tys. dolarów za milczenie w sprawie ich rzekomego związku. Donald Trump twierdzi, że zarzuty mają polityczny charakter.

Trump przewiduje, że zostanie aresztowany. Wzywa do protestów

Donald Trump zapewnił w sobotę w swojej sieci społecznościowej Truth Social, że we wtorek zostanie „aresztowany” i wezwał do demonstracji przed...

zobacz więcej

Wielka ława przysięgłych zatwierdziła akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Trumpowi po głosowaniu. Konkretna lista zarzutów nie została na razie ujawniona.


Według amerykańskich mediów jest ich ponad 30. Wszystkie mają związek z przekazaniem byłej gwieździe pieniędzy w kampanii wyborczej w 2016 r. przez ówczesnego adwokata Donalda Trumpa Michaela Cohena.


Akt oskarżenia zostanie ujawniony po tym, jak Donald Trump stawi się w nowojorskiej prokuraturze i zostanie formalnie zarejestrowany jako oskarżony. Ma to nastąpić w najbliższy wtorek. Były prezydent twierdzi, że jest niewinny, że zarzuty mają charakter polityczny i są jawną ingerencją w prezydencką kampanię wyborczą 2024 r.


„To jest polityczne prześladowanie i ingerencja wyborcza na najwyższym poziomie w historii. Demokraci kłamali, oszukiwali i kradli w swojej obsesji by dorwać Trumpa, ale teraz zrobili coś nie do pomyślenia: postawili zarzuty kompletnie niewinnej osobie, w rażącym akcie ingerencji wyborczej” – oświadczył.


Na swoim portalu społecznościowym TRUTH Social ocenił, że „USA są teraz krajem trzeciego świata”.


Przeczytaj też: Setki tysięcy botów chwalą Trumpa na Twitterze i atakują jego przeciwników

„Pence winny ataku na Kapitol”. Trump nadal nie akceptuje wyniku wyborów

Były prezydent USA Donald Trump uważa, że winę za zamieszki 6 stycznia 2021 r. na Kapitolu ponosi jego dawny sojusznik, były wiceprezydent Mike...

zobacz więcej

Donald Trump jest pierwszym w historii byłym prezydentem, który został postawionym w stan oskarżenia. Ponieważ jednak akt oskarżenia opiera się na prawie stanowym, nawet skazanie byłego prezydenta nie uniemożliwi mu ewentualnego ponownego startu w wyborach prezydenckich.


Były prezydent przez ostatnie dwa tygodnie wielokrotnie sugerował, że zostaną mu postawione zarzuty i zostanie zatrzymany. W ostrych słowach atakował szefa prokuratury okręgowej na Manhattanie Alvina Bragga.


Trump m.in. nazwał go „zwierzęciem” i opublikował na swoim portalu społecznościowym zbitkę zdjęć, na których zdaje się grozić prokuratorowi kijem bejsbolowym. Wzywał też do protestów i sugerował, że postawienie mu zarzutów doprowadzi do „śmierci i destrukcji”.


Zobacz też: Kampania wyborcza w USA. Złe wieści dla Bidena i Trumpa


Sprawa związana z wypłatą pieniędzy dla Daniels jest tylko jedną z kilku związanych z Trumpem, w sprawie których toczą się śledztwa prokuratorów stanowych i federalnych. Badane są m.in. jego działania związane ze szturmem na Kapitol, przetrzymywanie niejawnych dokumentów i próby zmiany wyników wyborów w Georgii.

Ivana Trump była obiektem śledztwa FBI. Odtajniono część dokumentów

Federalne Biuro Śledcze ujawniło, że pierwsza żona Donalda Trumpa była przedmiotem dochodzenia kontrwywiadu w sprawie jej powiązań z komunistyczną...

zobacz więcej

Zaostrzone środki bezpieczeństwa w Nowym Jorku


W Nowym Jorku w związku ze sprawą byłego prezydenta służby porządkowe już od tygodnia są w gotowości na wypadek protestów i manifestacji. Na ulicach pojawiły się liczniejsze patrole policji. Wokół wieżowca Trump Tower i gmachu sądów kryminalnych są ustawione bariery.


Według „New York Timesa” wyżsi urzędnicy z biura prokuratora okręgowego i agencji stanowej odpowiedzialnej za sądy planowali w ostatnich dniach, jak przeprowadzić procedurę postawienia w stan oskarżenia byłego prezydenta. Włączona w to została też nowojorska policja, która patroluje ulice przed budynkiem sądu karnego i wnętrze gmachu.


Debata o przygotowaniach nastąpiła po apelach ubiegającego się o reelekcję Trumpa do zwolenników, wystosowanych 18 marca w poście na jego portalu społecznościowym Truth Social, pod hasłami „PROTESTUJCIE”, „ODZYSKAJCIE Z POWROTEM NASZ NARÓD!”


„Oczekuje się, że uzbrojeni agenci Secret Service, zobowiązani do ochrony byłego prezydenta przez cały czas, będą towarzyszyć Trumpowi, gdy tylko się podda nakazowi i podczas każdego etapu procedury aresztowania” – podał nowojorski dziennik. Były prezydent ma się według mediów stawić w sądzie we wtorek.


Jak wyjaśnił „NYT”, problemem jest też zapewnienie bezpieczeństwa biura prokuratora okręgowego Manhattanu, Alvina Bragga. Demokrata jest pierwszym czarnoskórym na tym stanowisku. Republikanin Trump nazwał go rasistą. Przekonywał, że śledztwo jest motywowane politycznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej