RAPORT

Pogarda

Rosja uznała Węgry za „kraj nieprzyjazny”

Rosyjski dyktator Władimir Putin i premier Węgier Viktor Orbán (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Rosyjski dyktator Władimir Putin i premier Węgier Viktor Orbán (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja wpisała Węgry na listę „krajów nieprzyjaznych” z powodu przestrzegania przez Budapeszt antyrosyjskich sankcji, nałożonych przez UE za rozpętaną przez Moskwę wojnę z Ukrainą. Powiedział o tym rosyjski ambasador na Węgrzech Jewgienij Stanisławow.

Nakaz aresztowania Putina. Jak skończyłaby się wizyta na Węgrzech?

Biorąc pod uwagę węgierskie prawo, Władimir Putin nie zostałby aresztowany po przybyciu na Węgry – powiedział szef kancelarii premiera Węgier...

zobacz więcej

Dyplomata powiedział, że mimo prób obrony przez Węgry własnych interesów, które często są sprzeczne z polityką UE, „faktem pozostaje, że Węgry podpisały wszystkie pakiety antyrosyjskich sankcji Brukseli i są zmuszone do ich ścisłej realizacji”.


Jednocześnie zaznaczył, że Federacja Rosyjska „utrzymuje otwarte kanały dialogu w imię zachowania bagażu pozytywnych doświadczeń zgromadzonych w ciągu ostatnich lat”.


Jak przypomina ukraiński portal NV.ua, 20 marca dziennikarze Bloomberga poinformowali, że Węgry zablokowały wspólne oświadczenie państw członkowskich UE dotyczące wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Władimira Putina. Następnego dnia premier Węgier Viktor Orban nazwał tę wiadomość fałszywką. Z kolei 23 marca szef kancelarii premiera Gergely Gulyás powiedział, że Węgry nie aresztują Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej