RAPORT

Pogarda

Szukają kontaktu z władzami Ukrainy i gwarancji bezpieczeństwa. Kremlowskie elity zaczynają się bać?

W opinii HUR największe zagrożenie dla Putina stanowią obecnie osoby spoza kręgu najbliższych współpracowników dyktatora (fot. Shutterstock)
W opinii HUR największe zagrożenie dla Putina stanowią obecnie osoby spoza kręgu najbliższych współpracowników dyktatora (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie – oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany w czwartek na stronie internetowej tej służby.

„To szatan”. Wyciekło nagranie rozmowy, jak kremlowskie elity karcą Putina

Rosyjskie media społecznościowe podbija nagranie rozmowy, w której uczestniczą rzekomo producent Józef Prigożyn i miliarder, były senator Farkhad...

zobacz więcej

– Wielu członków tzw. rosyjskich elit już zrozumiało, że (inwazja na Ukrainę) była ogromnym błędem i zbrodnią, a finał będzie dla Rosji tragiczny. (Dlatego) poszukują różnych możliwości, żeby się ratować – ocenia Jusow. 

 

Przedstawiciel HUR podkreślił, że Rosjanie, którzy kontaktują się z Kijowem, nie myślą, w jaki sposób można zmienić sytuację w ich ojczystym kraju, lecz kierują się wyłącznie własnym interesem. 

 

W opinii Jusowa największe zagrożenie dla Władimira Putina stanowią obecnie osoby spoza kręgu najbliższych współpracowników dyktatora, a przyczyny inwazji na Ukrainę mają charakter systemowy i są nierozerwalnie związane z systemem politycznym obowiązującym w Rosji. 

 

– Decyzja o rozpoczęciu wojny na pełną skalę jest w dużej mierze konsekwencją rosyjskiego modelu rządów. Współczesna Rosja to społeczeństwo zamknięte, także w ramach dyktatorskich struktur władzy. Nie ma tam miejsca na jakąkolwiek dyskusję czy pluralizm opinii. Decyzję podejmuje jedna osoba, do tego niezbyt wykształcona i mało kompetentna, dlatego konsekwencje są dla Rosji katastrofalne – ocenił ukraiński wojskowy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej