RAPORT

Pogarda

Użycie broni palnej główną przyczyną śmierci dzieci w USA

W 2023 r. w USA doszło już łącznie do 130 „masowych strzelanin” (fot. Shutterstock)
W 2023 r. w USA doszło już łącznie do 130 „masowych strzelanin” (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Użycie broni palnej stało się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w USA. W tym roku w szkołach zginęły już lub odniosły obrażenia 74 osoby, nie licząc napastników – podaje w czwartek amerykańskie radio publiczne (NPR) .

Atak w szkole w Nashville. Opublikowano nagranie z zabójczynią

Policja w Nashville powiadomiła, że w poniedziałkowym ataku uzbrojonej kobiety na prezbiteriańską szkołę podstawową zginęło trzech 9-letnich...

zobacz więcej

Jak sprecyzowało NPR, w tym roku w strzelaninach w szkołach zginęło 18 osób, a 56 zostało rannych. Prawie każdego dnia dochodzi w szkołach do jakiegoś incydentu z użyciem broni.


CNN zwraca uwagę, że poniedziałkowa strzelanina w Covenant School w Nashville, w której zginęło troje dzieci (i troje dorosłych), była najbardziej śmiercionośną od czasu zarejestrowanej w zeszłym roku w teksańskim Uvalde, gdzie zginęło 19 uczniów i dwie nauczycielki.


Od roku 2020 amerykańskie dzieci są bardziej narażone na śmierć od kul niż w wyniku wypadków samochodowych. Zgodnie z danymi systemu WONDER Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) broń palna stanowiła w tym okresie przyczynę blisko 19 proc. zgonów dzieci do 18. roku życia.


Zobacz też: Strzelanina w Nashville. Mrożące krew nagranie z kamer funkcjonariuszy [WIDEO]


– Prawie 3600 dzieci zginęło w 2021 r. w incydentach z użyciem broni. To około pięcioro dzieci na każde 100 tys. W żadnym innym porównywalnym kraju broń palna nie znajduje się w pierwszej czwórce przyczyn zgonów wśród dzieci – podała CNN, powołując się na analizę Kaiser Family Foundation (KFF), organizacji non profit specjalizującej się w problemach zdrowia publicznego.


Według archiwum Gun Violence w 2023 r. w USA doszło już łącznie do 130 „masowych strzelanin”. Masowa strzelanina to taka, w której cztery lub więcej osób zostaje postrzelonych lub zabitych, nie licząc sprawcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej