RAPORT

Pogarda

Chcesz mieć tyranozaura w salonie? Niedługo rusza aukcja, ale tanio nie będzie

Trinity ma prawie 4 m „wzrostu” (fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters / Forum)
Trinity ma prawie 4 m „wzrostu” (fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Na aukcji w Zurychu będzie można kupić liczący 67 mln lat szkielet tyranozaura – rzecz niezwykle rzadko spotykaną. To pierwszy tego typu szkielet w historii, jaki będzie można nabyć na aukcji w Europie, a trzeci na świecie. Szacuje się, że osiągnie cenę 5–8 mln franków szwajcarskich (23–37 mln zł).

Czy Smok Wawelski był dinozaurem? Nietypowe odkrycie na Śląsku

Tropy największych prehistorycznych gadów odkrytych w Polsce mają mniej więcej 190 mln lat. – Na Śląsku znaleźliśmy szczątki dinozaura, którego...

zobacz więcej

Nim dojdzie do licytacji zaplanowanej na 18 kwietnia w domu aukcyjnym Koller, szkielet tyranozaura można oglądać w gmachu sali koncertowej Tonhalle w Zurychu. Szczątki te liczą 67 mln lat. Ów tyranozaur ma wysokość 3,9 m, a jego długość sięga 11,6 m. Został złożony z trzech okazów wydobytych w latach 2008–2013 w stanach Montana i Wyoming w USA. Do jego pochodzenia nawiązuje imię, jakie mu nadano – Trinity (Trójca). W szkielecie znajdują się łącznie 293 kości. Jego właścicielem jest prywatna osoba, która chce zachować anonimowość.


– Odkrycia skamieniałości tyranozaura są niezwykle rzadkie. To nie odlew ani kopia, to oryginał. A oryginałów jest niewiele, bardzo niewiele. Do około 1970 lub 1980 r. było mniej niż tuzin szkieletów tyranozaurów, większość z nich znajdowała się w amerykańskich muzeach – powiedział Reutersowi paleontolog Hans-Jakob Siber z Aathal Dinosaur Museum pod Zurychem.


Dwa inne tyranozaury odkryte w Ameryce Północnej, nazwane Sue i Stan, zostały sprzedane odpowiednio za 8,4 mln dol. i 31,8 mln dol., kiedy trafiły pod aukcyjny młotek w 1997 i 2020 r.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej