RAPORT

Pogarda

Marsze wielkanocne w Niemczech. Będą apelować o zawieszenie broni na Ukrainie

Marsze wielkanocne to tradycja sięgająca lat 50. XX wieku (fot. Adam Berry/Getty Images)
Marsze wielkanocne to tradycja sięgająca lat 50. XX wieku (fot. Adam Berry/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Od 6 do 10 kwietnia w ponad 100 miastach Niemiec odbędą się marsze wielkanocne, których głównym tematem będzie wezwanie do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych w wojnie Rosji z Ukrainą – poinformował ruch pokojowy Netzwerk Friedenskooperative.

Prorosyjska demonstracja w Niemczech. Uderzają w Ukrainę, chcą uruchomienia NS2

Kilka tysięcy osób wzięło udział w prorosyjskiej demonstracji, która przeszła ulicami Kolonii w zachodnich Niemczech. Protestujący domagali się od...

zobacz więcej

„W tym roku tematem przewodnim marszów wielkanocnych jest poruszająca nas wszystkich wojna ukraińska. Dlatego chcemy w szczególności prowadzić kampanię na rzecz zakończenia sprzecznej z prawem międzynarodowym agresji Rosji na Ukrainę (...). Podczas wielu marszów wielkanocnych rozlegną się głośne apele o zakończenie działań wojennych i negocjacje pokojowe” – czytamy na stronie internetowej Netzwerk Friedenskooperative, wzywającego do udziału w manifestacjach.


Tematem marszów będzie również niebezpieczeństwo związane z bronią jądrową. Ruch wzywa do zaprzestania zbrojeń i przystąpienia Niemiec do Traktatu o zakazie broni jądrowej.


Tradycja pokojowych marszów wielkanocnych narodziła się w latach 50. XX w. w Wielkiej Brytanii. Celem demonstracji było powstrzymanie zbrojeń atomowych. W Niemczech ruch wielkanocnych marszów pokojowych sięga początku lat 60. W latach 80. w marszach uczestniczyło co roku kilkaset tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej