RAPORT

Pogarda

Zaatakował księży żelaznym prętem przy grobie Marii. „Jesteśmy przerażeni”

Na początku tego roku w kościele Biczowania amerykański religijny Żyd zniszczył figurę Jezusa – przypomina Times of Israel (fot. tt oraz Nir Keidar/Anadolu Agency via Getty Images)
Na początku tego roku w kościele Biczowania amerykański religijny Żyd zniszczył figurę Jezusa – przypomina Times of Israel (fot. tt oraz Nir Keidar/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ostatnich tygodniach nastąpił zauważalny wzrost ataków na chrześcijan w Jerozolimie – informuje portal Times of Israel. Według duchowieństwa ma to związek z obecną koalicją rządzącą, w skład której wchodzą skrajnie prawicowi politycy, tacy jak minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gwir.

„Śmierć chrześcijanom”. W Jerozolimie wzrasta napięcie na tle religijnym

W ostatnich tygodniach na Starym Mieście w Jerozolimie nastąpił wzrost liczby antychrześcijańskich incydentów; członkowie wspólnot chrześcijańskich...

zobacz więcej

„Jesteśmy przerażeni i dotknięci z powodu wielu przypadków przemocy i nienawiści, które miały miejsce ostatnio wobec katolickiej społeczności w Izraelu” – powiedział cytowany przez portal brat Francesco Patton z franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej

 

Portal przypomina, że w listopadzie dwóch izraelskich żołnierzy zostało zatrzymanych pod zarzutem oplucia ormiańskiego arcybiskupa i innych pielgrzymów podczas procesji na Starym Mieście. Na początku stycznia dwóch żydowskich nastolatków zostało aresztowanych za niszczenie grobów na protestanckim cmentarzu na górze Syjon. Centrum społeczności maronickiej w mieście Maalot-Tarsziha zostało zdewastowane przez nieznanych sprawców podczas świąt Bożego Narodzenia. 

 


Wandale atakowali również budynki społeczności ormiańskiej w Jerozolimie, w Dzielnicy Ormiańskiej wymalowano hasła m.in. „zemsta”, „śmierć chrześcijanom”, „śmierć Arabom i gojom” oraz „śmierć Ormianom”. Pod koniec stycznia grupa religijnych żydowskich nastolatków obrzuciła krzesłami ormiańską restaurację. W następnym tygodniu w kościele Biczowania amerykański religijny Żyd zniszczył figurę Jezusa. 

  


W minionym tygodniu z kolei Izraelczyk został aresztowany, gdy zaatakował księży żelaznym prętem przy grobie Najświętszej Marii Panny. Według Tammi Lawi z Jerozolimskiego Centrum Międzykulturowego co najmniej połowa piątkowych ormiańskich procesji jest przerywanych przez plucie, przekleństwa lub ludzi celowo zakłócających ceremonię. 

Atak izraelskich osadników na Palestyńczyków. Prezydent Herzog: Okrutny i brutalny

Prezydent Izraela Isaac Herzog potępił atak żydowskich osadników na społeczność palestyńską. Nazwał incydent „okrutnym i brutalnym atakiem”. W...

zobacz więcej

„Policja próbuje przedstawiać każdy atak jako odizolowane zjawisko, a napastników jako niestabilnych psychicznie i w ten sposób zwalnia się z odpowiedzialności” – powiedział rzecznik franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej Amir Dan. 

 

Duchowni obwiniają obecną koalicję rządzącą


Franciszkanie na Starym Mieście są tak zaniepokojeni, że zamykają na noc drzwi do swojego kompleksu św. Zbawiciela na Starym Mieście od czasu zbezczeszczenia figury Jezusa. Nigdy w przeszłości nie podjęli takiego środka – co podkreślił sekretarz Kustodii, o. Alberto Pari. 

 

Wielu przedstawicieli Kościołów powtórzyło zarzut, że wzrost liczby ataków ma związek z obecną koalicją rządzącą, w skład której wchodzą skrajnie prawicowi politycy, tacy jak Ben Gwir, lider skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła. 


„Z powodu sytuacji w rządzie niektórzy ekstremiści czują, że są chronieni” – ocenił Pari. Dan zgodził się z tą opinią: „Niestety po wyborze tego rządu są tacy, którzy czują, że mogą robić, co chcą. Że mogą podnieść pięść i nic im się nie stanie”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej