RAPORT

Pogarda

„Krytyka ws. sportowców z Rosji jest godna ubolewania”. Szef MKOl brnie dalej

Thomas Bach (fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)
Thomas Bach (fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach powiedział, że krytyka ze strony rządów niektórych krajów europejskich dotycząca decyzji o powrocie rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowej rywalizacji jest „godna ubolewania i narusza autonomię sportu”.

Skandaliczna decyzja! MKOl przywrócił Rosjan i Białorusinów

MKOl przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych. Sportowcy z tych krajów mają startować pod neutralną...

zobacz więcej

MKOl już we wtorek wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając wiele warunków do spełnienia przez tych sportowców. To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.


Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. – odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie.


Jak przypomina Agencja Reutera, rządy niektórych państw europejskich, w tym Ukrainy, Polski i Czech, sprzeciwiają się powrotowi rosyjskich i białoruskich zawodników, argumentując, że nie ma dla nich miejsca w światowym sporcie w czasie, gdy wciąż trwa wojna.

Sprzeciw wobec decyzji MKOl. Polska na czele koalicji

– Budujemy koalicję państw, które ponownie podniosą ten temat na forum międzynarodowym – powiedział w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller...

zobacz więcej

Argumentacja Bacha


– To godne ubolewania, że niektóre rządy nie chcą szanować większości w ruchu olimpijskim i wszystkich zainteresowanych stron ani autonomii sportu – powiedział Bach na konferencji prasowej na koniec posiedzenia zarządu MKOl w Lozannie.


– To również smutne, że te rządy nie poruszają kwestii podwójnych standardów. Nie widzieliśmy ani jednego komentarza na temat ich stosunku do udziału sportowców z krajów zaangażowanych w 70 innych wojen i konfliktów zbrojnych na całym świecie – dodał.


Sportowcy z Rosji, a także Białorusi, sojusznika Moskwy, zostali wykluczeni z większości międzynarodowych zawodów w 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę, nazywanej przez agresora „specjalną operacją wojskową”. Najnowsze wytyczne MKOl z Lozanny, aby umożliwić im powrót do światowego sportu, wynikają m.in. z faktu, że Rosjanie i Białorusini biorą obecnie udział w rywalizacji w niektórych dyscyplinach, np. w tenisie.


– Interwencje rządowe wzmocniły jedność ruchu olimpijskiego – podkreślił Bach. – Rządy nie mogą decydować, którzy sportowcy mogą brać udział w poszczególnych zawodach. To byłby koniec światowego sportu, jaki znamy dzisiaj – dodał przewodniczący MKOl.


Wypowiedź szefa MKOI jest oburzająca. Sport to również wspaniałe wartości; rosyjskie barbarzyństwa są zaprzeczeniem podstawowym wartościom i prawu międzynarodowemu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Rosyjska propaganda szybko wykorzysta decyzję MKOI do uwiarygadniania swojej działalności – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej