RAPORT

Pogarda

Von der Leyen: Relacje UE z Chinami zależą od roli Pekinu w wojnie na Ukrainie

Szefowa KE wyjaśniła, jaką politykę wobec Chin przyjmie UE (fot. 	PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Szefowa KE wyjaśniła, jaką politykę wobec Chin przyjmie UE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Najnowsze

Popularne

Rola Chin w kwestii wojny na Ukrainie będzie miała kluczowe znaczenie dla kształtowania stosunków tego kraju z Unią Europejską. Jakikolwiek plan pokojowy, który skonsolidowałby rosyjskie aneksje, jest po prostu niewykonalny – powiedziała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Pekin ustawił się w bardzo wygodnej pozycji”. Ekspert o roli Chin w wojnie na Ukrainie

Gdyby Chiny zdecydowały się na wsparcie militarne Rosji, to pozbawiły się wielu opcji oddziaływania na konflikt na Ukrainie, które starają się...

zobacz więcej

Szefowa KE wygłosiła przemówienie na temat stosunków UE–Chiny na konferencji organizowanej przez Mercator Institute for China Studies oraz European Policy Center. Jak podkreślała, prezydent ChRL Xi Jinping utrzymuje cały czas swoją „przyjaźń bez granic” z Rosją Putina. 

 

– Ale nastąpiła zmiana dynamiki w stosunkach między Chinami a Rosją. (...) Chiny postrzegają słabość Putina jako sposób na zwiększenie swojego wpływu na Rosję. I jasne jest, że układ sił w tych stosunkach, który przez większą część ubiegłego stulecia faworyzował Rosję, teraz się odwrócił. Najbardziej wymowne były pożegnalne słowa prezydenta Xi skierowane do Putina na schodach przed Kremlem, kiedy powiedział: W tej chwili zachodzą zmiany, jakich nie widzieliśmy od 100 lat. I to my wspólnie napędzamy te zmiany – powiedziała szefowa KE. 

Kreml „absolutnie wściekły” na Chiny „za ich postawę i brak wsparcia”

W wywiadzie dla dziennika „Financial Times”, opublikowanym w środę, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ocenia, że Pekin zastanawia się...

zobacz więcej

Przypomniała, że jako stały członek Rady Bezpieczeństwa Chiny mają obowiązek chronić zasady i wartości leżące u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych. – Chiny mają obowiązek odegrać konstruktywną rolę w promowaniu sprawiedliwego pokoju. Ale ten pokój może być sprawiedliwy tylko wtedy, gdy opiera się na obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ukraina określi warunki sprawiedliwego pokoju, który wymaga wycofania wojsk inwazyjnych. Jakikolwiek plan pokojowy, który skonsolidowałby rosyjskie aneksje, jest po prostu niewykonalny. W tej kwestii musimy być szczerzy – kontynuowała

 

Dodała, że „sposób, w jaki Chiny będą nadal wchodzić w interakcje z wojną Putina, będzie decydującym czynnikiem dla przyszłych stosunków UE–Chiny”. Von der Leyen odniosła się też do kwestii gospodarczych. Powiedziała, że kapitał, doświadczenie i wiedza europejskich firm nie powinny być wykorzystywane do wzmacniania zdolności militarnych i wywiadowczych rywali. 

Zapowiedziała, że Komisja przedstawi jeszcze w tym roku wstępne pomysły w ramach „strategii bezpieczeństwa gospodarczego”, z możliwym „ukierunkowanym instrumentem dotyczącym inwestycji zagranicznych”. Miałby on objąć niewielką liczbę wrażliwych technologii, których wykorzystanie przez wojsko w innych krajach mogłoby stwarzać ryzyko do bezpieczeństwa. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej