RAPORT

Pogarda

Pistorius wyjdzie na wolność? Jest wniosek

Oscar Pistorius (fot. Getty Images)
Oscar Pistorius (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przebywający w więzieniu południowoafrykański lekkoatleta i biegacz z niepełnosprawnościami Oscar Pistorius, skazany za zamordowanie narzeczonej, złożył prośbę o warunkowe zwolnienie po 10 latach odbywania kary.

Sprzeciw wobec decyzji MKOl. Polska na czele koalicji

– Budujemy koalicję państw, które ponownie podniosą ten temat na forum międzynarodowym – powiedział w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller...

zobacz więcej

Posiedzenie sądu, który będzie rozpatrywał wniosek, ma odbyć się 31 marca. Jeśli sąd przychyli się do niego, więzień będzie mógł wyjść na wolność.


Pistorius w nocy z 13 na 14 lutego 2013 r. zastrzelił w swoim domu w Pretorii narzeczoną Reevę Steenkamp. W sądzie tłumaczył się, że był to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.


Pod koniec 2014 r. został skazany przez sąd pierwszej instancji na pięć lat pozbawienia wolności. Po apelacji prokuratury sąd wyższej instancji zmienił kwalifikację czynu na morderstwo i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Za morderstwo skazano go najpierw na sześć lat więzienia, a później wyrok podwyższono do 13 lat i pięciu miesięcy.


Obowiązujące w RPA prawo przewiduje minimalną karę 15 lat za morderstwo, ale sąd odliczył Pistoriusowi okres, który już spędził za kratami. O warunkowe zwolnienie mogą się ubiegać osoby, które odbyły połowę kary. W przypadku Pistoriusa ten termin minął w lipcu 2021 r.

Minister sportu: Jestem przekonany, że bojkot igrzysk nie będzie potrzebny

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że bojkot przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu ze względu na ewentualny...

zobacz więcej

Przeciwni skróceniu kary są Barry i June, rodzice zamordowanej. On jest mordercą. Powinien więc pozostać w więzieniu powiedział Barry Steenkamp w wywiadzie dla brytyjskiej gazety „Daily Mail”, opublikowanym w lutym, w 10. rocznicę zabójstwa córki.


Urodzony 22 listopada 1986 r. w Johannesburgu biegacz, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi, mimo zaawansowanego stopnia kalectwa, od zawsze intensywnie uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 m.


W trzech igrzyskach paraolimpijskich, w Atenach, Pekinie i Londynie, zdobył sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym.

15 lipca 2007 r. na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny biegacz razem ze sprawnymi zawodnikami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej