RAPORT

Pogarda

Były minister i doradca Tuska o 500 Plus: Tworzenie marginesów społecznych

Najnowsze

Popularne

Polska jest rozkradziona, zadłużona, gorzej nigdy nie było? Tę narrację narzuca Platforma Obywatelska, ale przy tym... obiecuje kolejne programy społeczne po ewentualnej wygranej. Co więcej, według Bartłomieja Sienkiewicza, ministra w rządzie Donalda Tuska, programy PO mają „ratować Polskę”, z kolei programy socjalne PiS „to jest tworzenie marginesów społecznych”. Wypowiedź Sienkiewicza skomentował na konferencji rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Kuźmiuk o przekrętach na VAT: Przez 8 lat rządów PO zniknęły 262 mld zł

Nie daj Boże, by Platforma doszła do władzy, bo wówczas zrealizowałaby program „likwidacja +” – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie...

zobacz więcej

Donald Tusk sypie ostatnio propozycjami programów socjalnych. Nie przeszkadza to dotychczasowym krytykom z PO nagle je polubić, a jednocześnie określać się nadal jako liberałowie. Jednym z nich jest Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej, były szef MSW w rządzie Tuska. 


Pytany o programy socjalne w Polsat News stwierdził, że „jeśli mamy rządzących, którzy dają pieniądze, nie patrząc, czy ktoś pracuje, czy nie pracuje, to musimy stworzyć warunki, w których przywrócimy godność pracy w Polsce”. – Każdy z tych elementów dotyczy ludzi pracujących, a nie tych ludzi, którzy po prostu biorą i nic nie dają społeczeństwu. To jest rozdawnictwo, to jest tworzenie marginesów społecznych, w którym PiS się wyspecjalizował – podkreślił.


Stygmatyzacja potrzebujących wsparcia


O wypowiedź Sienkiewicza został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Müller. – Wiem, że panu Sienkiewiczowi wydaje się, iż jak jest w Warszawie gdzieś ze znajomymi na kawie, to tak życie wygląda we wszystkich miejscach Polski. Niestety, muszę pana zmartwić, że jeszcze jest wiele do zrobienia w wielu miejscach w kraju, dlatego stygmatyzowanie osób, które potrzebują wsparcia, wydaje mi się nie na miejscu – powiedział rzecznik rządu.

Morawiecki: Tusk puszcza nam taki maraton smerfa Marudy [WIDEO]

– Widzę że pan Tusk wrócił na trasę i puszcza nam taki maraton Smerfa marudy – ironizował podczas spotkania z wyborcami w Jaśle premier Mateusz...

zobacz więcej

Müller dodał, że „druga sprawa jest taka, że różnego rodzaju propozycje ze strony Platformy Obywatelskiej wskazują na to, iż powoli tam dochodzi do pewnego zrozumienia, że rządzenie państwem powinno wyglądać inaczej, niż gdy sami rządzili, czyli sami teraz proponują różnego rodzaju programy społeczne”.


Paradoksy programowe i ideowe PO


– Oczywiście ja nie wierzę w to, że one będą zrealizowane za czasów PO, ale chociaż w sensie retorycznym próbują kopiować te rozwiązania, które my proponujemy. Jednocześnie widać, że jest tam pewnego rodzaju zamieszanie, bo chyba w tym programie (w Polsat News -red.) pan Sienkiewicz stwierdził, że nadal są partią liberalną. No to niech się zdecyduje, czy Leszek Balcerowicz to jest nadal guru dla PO i tego środowiska, czy może się wyrzekli swojego ulubionego profesora ekonomii – zakończył.

Donald Tusk mówi o prywatyzacji Orlenu. Wyjawił, dlaczego niechętnie wspomina o programie PO [WIDEO]

Lider PO Donald Tusk spotkał się z przedsiębiorcami w Zawierciu. Jeden z uczestników dopytywał byłego premiera o program jego partii – co...

zobacz więcej

To pieniądze są czy ich nie ma?


W rozmowie z Polsat News Sienkiewicz został zapytany też, ile będą kosztować socjalne programy Platformy. – Kredyt 0 plus w pierwszym roku funkcjonowania 4 mld zł, może 8 mld. Za jeden kwartał Orlen zarobił 16 mld zł. Te pieniądze są, po prostu trzeba przestać kraść. To jest istota sprawy – mówił były mister Tuska.


W tym kontekście można przytoczyć wypowiedź Daniela Obajtka sprzed dwóch lat, który wtedy dokonał małego porównania. – Za czasów ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej Orlen zarobił 2,9 mld zł, a za cztery lata rządów PiS-u – 23 mld zł – mówił wtedy prezes Orlenu. Natomiast w całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł oraz zysk netto w wysokości 21,5 mld zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej