RAPORT

Pogarda

Rosja rozmieści broń nuklearną na Białorusi. Jest stanowisko rzecznika rządu

Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do rosyjskich zapowiedzi (fot. PAP/Marcin Obara; mil.ru)
Rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do rosyjskich zapowiedzi (fot. PAP/Marcin Obara; mil.ru)

Najnowsze

Popularne

Na Białoruś powinny zostać nałożone daleko idące sankcje, analogiczne do obowiązujących w stosunku do Rosji – podkreślił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Odnosząc się do planów Moskwy o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi, stwierdził, że „to próba zastraszania opinii publicznej”.

Czterech bankierów skazanych za pomaganie przyjacielowi Putina w transakcjach finansowych

Sąd w szwajcarskim Zurychu uznał w czwartek czterech bankierów – trzech Rosjan i Szwajcara – za winnych zaniedbań, które pozwoliły rosyjskiemu...

zobacz więcej

Rzecznik rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej został zapytany o zapowiedź Rosji dotyczącą rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi i w jaki sposób Polska chce naciskać na kraje unijne, by nałożyły sankcje na ten kraj.


Müller ocenił, że to, co obecnie robi Rosja, to próba pewnego rodzaju zastraszenia opinii publicznej w naszym regionie. 


– Tego typu sygnały dotyczące broni nuklearnej zawsze zwracają uwagę opinii publicznej i odbieramy to tylko w ten sposób – właśnie jako próba zastraszenia opinii publicznej na zachodzie Europy – mówił.


Müller: Na Białoruś powinny zostać nałożone daleko idące sankcje


Rzecznik rządu dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje tego typu działań, to Polska podtrzymuje swoje stanowisko, że na Białoruś powinny zostać nałożone daleko idące sankcje. Zwrócił uwagę, że w tej sprawie toczy się obecnie dyskusja dotycząca pewnych włączeń. 


– Niestety pojawiają się pewnego rodzaju egoizmy w ramach dyskusji w Radzie UE w tym obszarze – przyznał.


– Polskie stanowisko jest natomiast jasne, Białoruś powinna mieć analogiczne sankcje jak Rosja – podkreślił Müller.

Odnosząc się do pytania, czy na wschodniej flance NATO, np. w Polsce, nie powinna zostać rozmieszczona broń jądrowa, Müller zaznaczył, że Polska jest przeciwna eskalowaniu działań militarnych. – My czynimy działania o charakterze obronnym – mówił.


W sobotę Władimir Putin oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na terytorium Białorusi taktyczną broń jądrową. Według Putina Rosja przekazała Białorusi m.in. dziesięć samolotów, które mogą przenosić pociski jądrowe, a do 1 czerwca mają zostać zbudowane magazyny do przechowywania tej broni

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej