RAPORT

Pogarda

Soboń o PIT: Idziemy na rekord. Bywa, że zwroty są wypłacane w kilka dni

Najnowsze

Popularne

Będziemy mieli rekordową liczbę podatników, którzy skorzystają z e-PIT, rekordową liczbę podatników ze zwrotami, kwota zwrotów też będzie rekordowa, już dzisiaj przekroczyła 11 mld zł – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

PIT za 2022 rok. Rozliczenia potrwają do 2 maja

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2022, który potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają...

zobacz więcej

Jeśli idzie o PIT, to idziemy na rekord. Będziemy mieli rekordową liczbę podatników, którzy skorzystają z e-PIT, będziemy mieli też rekordową liczbę podatników ze zwrotami, które są wypłacane w rekordowym tempie, w niektórych przypadkach zwroty są wypłacane w kilka dni, wreszcie kwota zwrotów będzie rekordowa. Już dzisiaj przekroczyła poziom z ubiegłego roku i wynosi 11 mld zł – powiedział Artur Soboń. 

 

Wiceminister przypomniał zmiany podatkowe wprowadzone ostatnio w zakresie PIT, CIT i VAT. Stwierdził, że efektywna stawka PIT wynosi obecnie 8,47 proc., efektywna stawka CIT to 16,76 proc., a średnia ważona stawka VAT to 16,95 proc. 

 

Jesteśmy wśród pięciu państw UE, które mają największą liczbę obniżonych stawek – powiedział. Wyjaśnił, że stawką 0 proc. objęte są 44 grupy produktowe, stawką 5 proc. – 6 grup, a stawką 8 proc. obejmuje 75 grup produktowych. 

 

W ocenie wiceministra finansów ostatnie lata pokazały, że szoki uderzające w polską gospodarkę są płytkie i krótkotrwałe. 

 

Przewidujemy, że po spowolnieniu w 2023 r. – bo notujemy spadek wzrostu PKB i konsumpcji – polska gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu. W ostatnich czterech latach polska gospodarka była poza Irlandią najszybciej rozwijającą się gospodarką europejską – powiedział Artur Soboń. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej