RAPORT

Pogarda

Senatorowie PO zablokowali uchwałę niekorzystną dla Niemiec. „Göring zwyciężył!”

Hermann Göring (fot. PAP/DPA)
Hermann Göring (fot. PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Senat głosami polityków Platformy Obywatelskiej odrzucił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały m.in. potępiającej tzw. dekret Göringa. Zabraniał on działalności polskim organizacjom w Niemczech i pozwalał na konfiskowanie ich majątku przez władze III Rzeszy. Po głosowaniu ktoś krzyknął: „Göring zwyciężył!” – poinformował senator Prawa i Sprawiedliwości Rafał Ślusarz.

Grodzki blokuje uchwałę w sprawie Jana Pawła II. „To decyzja polityczna”

Decyzja marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o odroczeniu prac nad projektami uchwał PiS w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz...

zobacz więcej

W środę podczas posiedzenia Izby Wyższej senator PiS Jerzy Czerwiński złożył wniosek formalny o uzupełnienie porządku obrad o punkt „Drugie czytanie projektu uchwały w 80. rocznicę prawnej likwidacji organizacji mniejszości polskiej w III Rzeszy”.

 

– Przypomnę państwu, że to jest projekt, który przeszedł już połowę ścieżki legislacyjnej. Mamy sprawozdanie komisji. Projekt został złożony ponad trzy lata temu, 25 lutego 2020 r. – mówił. 


Dekret Göringa 


W druku nr 81 S – są zawarte trzy myśli: pierwsza – potępienie tzw. dekretu Göringa, druga – potępienie skutków prawnych, głównie w sferze majątkowej, z tym dekretem związanych, i trzecia – stwierdzenie, że będziemy pomagać organizacjom polonijnym w zmierzaniu do przywrócenia posiadanego przed II wojną światową statusu mniejszości narodowej. Jeszcze raz proszę Wysoką Izbę o uzupełnienie porządku obrad – dodał senator Czerwiński. 

 

Na mocy przyjętego w 1940 r. dekretu Göringa wszystkie organizacje polonijne w III Rzeszy zostały zlikwidowane, a majątki – ruchome i nieruchome – przejęte. Do dziś dekret ten nie został unieważniony. – Do dzisiaj w Niemczech obowiązuje faktycznie to rasistowskie, antypolskie prawo – informowali w sierpniu 2022 r. politycy Solidarnej Polski. Zaznaczyli, że tak radykalne restrykcje Niemcy narzucali tylko Polakom i Żydom.

Senat blokuje uchwałę ws. Jana Pawła II. Polityk PSL: Skandaliczne zachowanie

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zaapelował, żeby Senat zajął się projektami uchwał dotyczącymi obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. W...

zobacz więcej

Wniosek senatora Czerwińskiego skomentował przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski.


– Oczywiście od strony regulaminowej może się w tej sprawie wypowiedzieć Biuro Legislacyjne. Ja osobiście będę głosował przeciw. To, jaki był sposób pracy nad tym projektem, członkowie Komisji Ustawodawczej pamiętają – mówił. 

 

– W projekcie tej uchwały jest zakamuflowane poparcie dla jednej z organizacji polonijnych w Niemczech. No, tam jest konflikt między tymi organizacjami. Nie wydaje mi się, żebyśmy potrzebowali wchodzić w ten konflikt i popierać jedną z kilku organizacji polonijnych – mówił senator PO Bogdan Borusewicz.


– Tam nie ma takiej sugestii. To są pana konfabulacje – odpowiedział Czerwiński. 

 

Po krótkiej przerwie senat zagłosował przeciwko wprowadzeniu do porządku obrad proponowanej przez Czerwińskiego uchwały, w której potępiono dekret Göringa. Głosowało 94 senatorów, 46 – za, 47 – przeciw, 1 się wstrzymał. 

 

Po głosowaniu ktoś krzyknął: „Göring zwyciężył!” – skomentował na Twitterze senator PiS Rafał Ślusarz. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej