RAPORT

Pogarda

Rekord życiowy Polaka. Czterech naszych skoczków w konkursie

Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Najnowsze

Popularne

Kamil Stoch uzyskał 224 m i zajmując 10. miejsce był najlepszy z Polaków w kwalifikacjach do piątkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Planicy. Awans wywalczyli też: Piotr Żyła, Andrzej Stękała i Aleksander Zniszczoł, który pobił swój życiowy rekord. Wygrał Słoweniec Anze Lanisek.

Wyjątkowy gest Graneruda. Zdradził, komu odda Kryształową Kulę

W programie „Polskie skocznie” Halvor Egner Granerud ujawnił, komu przekaże Kryształową Kulę – trofeum dla zwycięzcy Pucharu Świata. Norweg...

zobacz więcej

Stoch miał notę 192,9 pkt i o 0,3 wygrał z Piotrem Żyłą, który doleciał do 221. metra i został sklasyfikowany tuż za nim. Z kolei Zniszczoł poprawił swój najlepszy wynik, osiągając 227 m, ale w korzystniejszych warunkach i z notą 191,9 pkt zajął 12. lokatę.


Stękała uplasował się na 32. miejscu – 203,5 m i 165,2 pkt.


Odpadli: Jan Habdas, który po próbie na 178,5 m z notą 130,8 pkt zajął 55. pozycję, oraz Paweł Wąsek, który osiągnął 171,5 m, otrzymał ocenę 123,4 pkt i został sklasyfikowany na 60. miejscu.


Do Planicy nie przyjechał trzeci w klasyfikacji generalnej Dawid Kubacki, który przedwcześnie zakończył sezon z powodu problemów zdrowotnych swojej żony Marty.

Minister sportu: Jestem przekonany, że bojkot igrzysk nie będzie potrzebny

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że bojkot przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu ze względu na ewentualny...

zobacz więcej

Najlepszy w czwartek okazał się Lanisek, który z niego krótszego rozbiegu niż większość skoczków wylądował na 239. metrze i otrzymał notę 224,8 pkt. Kolejne lokaty zajęli jego rodacy Timi Zajc, który oddał najdłuższy skok 241,5 m, a także Domen Prevc 230 m.


Za nimi sklasyfikowano dwóch najlepszych zawodników kończącego się w niedzielę sezonu PŚ Austriaka Stefana Krafta i pewnego już od dwóch tygodni triumfu w klasyfikacji generalnej Norwega Halvora Egnera Graneruda, którzy skakali z krótszego rozbiegu niż pozostali.


Do piątkowego (godz. 15) konkursu, przedostatniego indywidualnego w sezonie, awansowało tradycyjnie w lotach 40 skoczków. Na sobotę zaplanowano rywalizację drużynową, a w niedzielę odbędzie się finał sezonu z udziałem 30 czołowych zawodników PŚ.

Skoczkowie na Letalnicy rywalizują również w cyklu Planica 7, w którym uwzględniane będą noty uzyskane we wszystkich próbach. Od 2018 r. w tych zmaganiach triumfowali kolejno: Stoch, Japończyk Ryoyu Kobayashi (2019), Niemiec Karl Geiger (2021) i Słoweniec Timi Zajc (2022). W 2020 r. w Planicy konkursy nie odbyły ze względu na pandemię koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej