RAPORT

Pogarda

Minister sportu: Jestem przekonany, że bojkot igrzysk nie będzie potrzebny

Protest pod siedzibą MKOl (fot. Getty Images)
Protest pod siedzibą MKOl (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że bojkot przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu ze względu na ewentualny start sportowców z Rosji i Białorusi nie będzie potrzebny i do takiej sytuacji nie dojdzie. – Rekomendacja MKOl nie dotyczy samych igrzysk w Paryżu – wyjaśnił.

Skandaliczna decyzja! MKOl przywrócił Rosjan i Białorusinów

MKOl przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych. Sportowcy z tych krajów mają startować pod neutralną...

zobacz więcej

Bortniczuk był pytanyw RMF FM o decyzję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) o przywróceniu do międzynarodowej rywalizacji sportowej zawodników z Rosji i Białorusi. Zostało to jednak obwarowane pewnymi kryteriami.


Powrót do rywalizacji dotyczy tylko dyscyplin indywidualnych, a także zawodników, którzy nie wspierali aktywnie wojny w Ukrainie ani nie są związani z wojskiem czy klubami wojskowymi.Rekomendacja MKOl nie dotyczy samych igrzysk w Paryżu, ale ogólnie powrotu do współzawodnictwa. Ja paradoksalnie po tym, jaka jest treść tego stanowiska MKOl, jestem na dzisiaj w 99 proc. przekonany, że bojkot nie będzie potrzebny. To stanowisko jest dużo bardziej po naszej myśli niż przecieki, które od tygodni płynęły z MKOl, choć ta decyzja ciągle jest skandaliczna i nie do zaakceptowania powiedział szef resortu sportu.


Według niego stanowisko MKOl pokazuje, że ta organizacja mimo wszystko wsłuchuje się w głosy m.in. rządów czy federacji sportowych.

Jasne stanowisko organizatora Igrzysk Europejskich. „Nie wpuścimy Rosjan i Białorusinów!”

Sportowcy z Rosji i Białorusi, krajów biorących udział w agresji na Ukrainę, nie będą mogli uczestniczyć w Igrzyskach Europejskich...

zobacz więcej

Oni buńczucznie mówiąc o tym, że rządy nie będą ingerowały, jednocześnie bardzo mocno wczytują się w to, co publikujemy, to, co do nich wysyłamy my czy federacje sportowe, związki sportowe poszczególnych krajów i potem się okazuje, że jest bardzo dużo naszych postulatów zawartych, tylko one są na tyle mgliście zawarte, na tyle niejednoznacznie, że to jest nie do zaakceptowania wskazał Bortniczuk.


Jak dodał, jego zdaniem szereg warunków, które przedstawił MKOl, jest nie do spełnienia dla jakiegokolwiek rosyjskiego sportowca, który funkcjonuje w tamtejszych strukturach.


Poza tym każdy z tych warunków rodzi tysiące pytań i my je będziemy zadawać i domagać się stosownej interpretacji albo będziemy ją narzucać zaznaczył.


Minister sportu po raz kolejny podkreślił, że w tegorocznych Igrzyskach Europejskich w Krakowie sportowców z Rosji i Białorusi zabraknie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej