RAPORT

Pogarda

Dziennikarz „WSJ” zatrzymany przez FSB „pod zarzutem szpiegostwa”

Dziennikarz pisał artykuł o Grupie Wagnera (fot. EVGENIA NOVOZHENINA / Reuters / Forum)
Dziennikarz pisał artykuł o Grupie Wagnera (fot. EVGENIA NOVOZHENINA / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Zatrzymany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa „pod zarzutem szpiegostwa” dziennikarz „The Wall Street Journal” Evan Gerszkowicz spędzi w areszcie tymczasowym dwa miesiące. Media informują, że zatrzymany opracowywał artykuł dotyczący działań grupy Wagnera.

Grupa Wagnera w Bachmucie. Generał Milley podaje szczegóły

Do walk o Bachmut Rosjanie rzucili prawie 6 tys. najemników z grupy Wagnera. Poinformował o tym generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium...

zobacz więcej

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła, że korespondent amerykańskiej gazety „zbierał informacje będące tajemnicą państwową i że wszczęto sprawę karną dotyczacą szpiegostwa”. 


W czwartek przed moskiewskim sądem Gerszkowicz oświadczył, że jest niewinny i nie jest szpiegiem. Ten sam sąd zdecydował jednak, że dziennikarz zostanie w areszcie tymczasowym do 29 maja tego roku – podał Reuters za rosyjską agencją TASS.


Wcześniej niezależne rosyjskie media podawały informację, że Evan Gerszkowicz, który od sześciu lat pracuje w Rosji, zaginął w Jekaterynburgu podczas przygotowywania artykułu o zbrodniczej grupie Wagnera (znana z wyjątkowej brutalności prywatna armia, kierowana i finansowana przez rosyjskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna; najemnicy są werbowani do inwazji na Ukrainę spośród kryminalistów w rosyjskich zakładach karnych).  


Gerszkowicz pracował również dla francuskiej agencji prasowej Agence France-Presse, „The Moscow Times” i „The New York Times”. Ostatni artykuł jego autorstwa został opublikowany 28 marca. Według rosyjskiego prawa dziennikarzowi grozi od 12 do 20 lat pozbawienia wolności. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej