RAPORT

Pogarda

Grodzki blokuje uchwałę w sprawie Jana Pawła II. „To decyzja polityczna”

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Decyzja marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o odroczeniu prac nad projektami uchwał PiS w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II oraz dotyczącej reparacji od Niemiec jest decyzją polityczną – ocenił senator PiS Stanisław Karczewski. Senatorowie złożyli projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia papieża Jana Pawła II 16 marca; swój projekt złożyli też senatorowie PSL.

„Nie zastąpi Ciebie nikt”. Wyjątkowe widowisko w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W niedzielę 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Tego dnia Telewizja Polska i Polskie Radio zapraszają widzów o godz. 18 do...

zobacz więcej

26 października ubiegłego roku senacka komisja spraw zagranicznych i Unii Europejskiej odroczyła prace nad złożonym przez PiS projektem uchwały w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. O odroczenie prac nad projektem wnioskował senator KO Marek Borowski.


Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) na początku środowego posiedzenia Senatu podkreślił, że z ubolewaniem stwierdza, że w porządku obrad nie znalazł się projekt uchwały PiS w sprawie Jana Pawła II ani projekt uchwały w sprawie zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej.


Projekt uchwały PiS


Pęk dodał, że w przypadku projektów uchwał w sprawie Jana Pawła II marszałek Grodzki nie nadał nawet numerów druku projektom. Jak zaznaczył, z tego powodu nie może nawet złożyć wniosku o poszerzenie porządku obrad o punkt obejmujący rozpatrzenie projektu uchwały PiS.


Odpowiadając senatorowi PiS, Tomasz Grodzki ocenił, że obecnie dyskusja na temat wprowadzenia pod obrady projektu uchwały w sprawie Jana Pawła II jest bezprzedmiotowa.

Grodzki: Dyskusja nad projektem uchwały ws. Jana Pawła II jest bezprzedmiotowa [WIDEO]

Dyskusja nad projektem uchwały ws. Jana Pawła II jest dziś bezprzedmiotowa; jeśli parlament będzie reagował na każdą próbę atakowania tej czy innej...

zobacz więcej

– Wniosek w kwestii uchwały (dot.) Jana Pawła II, dyskusja nad nim dzisiaj jest bezprzedmiotowa, ponieważ procedura nie została wszczęta – oświadczył marszałek Senatu.


Stanisław Karczewski ocenił, że to decyzja polityczna.


– Marszałek Grodzki nie nadał biegu uchwale o obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II i jestem przekonany, że jest to decyzja polityczna, że wykonuje polityczne zlecenie władz Platformy Obywatelskiej, której politycy kontynuują swoją postawę z Sejmu w Senacie – powiedział były marszałek Senatu.


Według niego decyzja Grodzkiego „to skandaliczne, polityczne, partyjniackie zachowanie”. Zdaniem Karczewskiego jest „część senatorów Platformy, która zagłosowałaby za tą uchwałą i to też jest jeden z powodów decyzji politycznej władz partii, aby tej uchwały w ogóle nie procedować”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Dopytywany o powody, dla których projekt uchwały w sprawie zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej również nie znalazł się w porządku obrad Senatu, Karczewski stwierdził, że wynika to z „obowiązywania »doktryny Grzegorza Schetyny«: jesteśmy totalną opozycją i jesteśmy przeciwni wszystkim inicjatywom Prawa i Sprawiedliwości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej