RAPORT

Pogarda

Ivana Trump była obiektem śledztwa FBI. Odtajniono część dokumentów

Ivana Trump (fot. Dennis Van Tine/ABACAPRESS.COM)
Ivana Trump (fot. Dennis Van Tine/ABACAPRESS.COM)

Najnowsze

Popularne

Federalne Biuro Śledcze ujawniło, że pierwsza żona Donalda Trumpa była przedmiotem dochodzenia kontrwywiadu w sprawie jej powiązań z komunistyczną Czechosłowacją, gdzie się urodziła. FBI opublikowało niewielką część tajnych akt dotyczących Ivany Trump. Reszta ujrzy światło dzienne w kwietniu.

Orlando Bloom na Ukrainie. Wziął udział w szkoleniu z unikania min i niewybuchów

Gwiazdor „Władcy Pierścieni” i „Piratów z Karaibów”, który jest ambasadorem dobrej woli UNICEF–u, opublikował na swoim instagramowym profilu...

zobacz więcej

Dokumentacja FBI poświęcona Ivanie Trump liczy 900 stron. Agencja opublikowała 190 z nich na prośbę redakcji Bloomberg News, jednak wiele informacji w nich się znajdujących jest wciąż utajnionych. 

 

 FBI zaleciło wszczęcie wstępnego dochodzenia w sprawie Ivany Trump na podstawie donosu otrzymanego z poufnego źródła w 1989 r. Śledztwo trwało co najmniej dwa lata. W dokumentacji pojawia się stwierdzenie, że „nie wiadomo”, czy donosy przeciwko niej „wynikały z zazdrości o jej bogactwo i sławę”. 

 

Z ujawnionych materiałów nie wynika, o co była podejrzewana eksżona Trumpa. Wiadomo jedynie, że agencja badała m.in. okoliczności jej emigracji z rodzinnego kraju do Austrii, a później jej przeprowadzki do Kanady.


Pojawia się np. wątek mężczyzny powiązanego z czechosłowackim wywiadem, który aranżował fikcyjne małżeństwa i który miał powiązania z Ivaną. Ostatecznie jednak Ivana Trump nie została oskarżona o żadne wykroczenie.

Książę Harry przyleciał do Londynu. Stawił się w sądzie

Brytyjski książę Harry niespodziewanie zjawił się w poniedziałek w sądzie w Londynie, gdzie rozpoczęło się postepowanie w sprawie, którą on i...

zobacz więcej

Ivana Trump urodziła się w 1949 r. jako Ivana Zelníčková w mieście Gottwaldov (teraz Zlin) na Morawach. W wydostaniu się z komunistycznej Czechosłowacji pomógł jej ślub z austriackim instruktorem narciarstwa, jej przyjacielem Alfredem Winklmayrem, w 1971 r.


Dwa lata później, mając już obywatelstwo austriackie, rozwiodła się i wyjechała do Kanady, gdzie rozpoczęła pracę modelki.

 

W połowie lat 70. poznała w Nowym Jorku młodego biznesmena Donalda Trumpa. Wzięli ślub w 1977 r. W latach 80. należeli oni do amerykańskiej śmietanki towarzyskiej. Doczekali się trojga dzieci.


Po tym, jak na jaw wyszedł romans milionera z aktorką Marlą Maples, ich związek się rozpadł. Do rozwodu doszło w 1992 r.

 

Ivana Trump zmarła 14 lipca 2022 r. w wieku 73 lat. Prawdopodobnie poniosła śmierć na skutek upadku ze schodów w swoim nowojorskim mieszkaniu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej