RAPORT

Pogarda

Wielki Tydzień bez Franciszka? Nowe informacje o stanie zdrowia papieża

Franciszek zostanie w szpitalu przez kilka dni (fot. Massimo Valicchia/NurPhoto via Getty Images)
Franciszek zostanie w szpitalu przez kilka dni (fot. Massimo Valicchia/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek trafił w środę do rzymskiego szpitala z infekcją dróg oddechowych. Watykan w oficjalnym komunikacie poinformował, że 86-letni Ojciec Święty spędzi na leczeniu „kilka dni”. Zdementowano jednocześnie doniesienia, że papież miał zawał.

Papież Franciszek w szpitalu. Problemy z sercem i oddychaniem

Jak poinformował Watykan, po południu papież udał się do rzymskiej kliniki Gemelli. Franciszek od kilku dni skarżył się na problemy z oddychaniem....

zobacz więcej

W środę po audiencji generalnej 86-letni papież pojechał karetką do rzymskiej kliniki Gemelli. Watykan poinformował, że u Franciszka stwierdzono infekcję dróg oddechowych; wykluczono jednak zakażenie koronawirusem. 

 

Jak głosi komunikat Watykanu, infekcja ta wymaga kilkudniowego leczenia szpitalnego. Franciszek od kilku dni skarżył się na kłopoty z oddychaniem. 

 

Wcześniej Stolica Apostolska podała, że papież został przyjęty do szpitala „na wcześniej zaplanowane badania kontrolne”. 

 

Jednocześnie Watykan zdementował doniesienia medialne, jakoby papież miał zawał. „Infekcję układu oddechowego a nie inne trudności zdrowotne zmusiły Ojca Świętego do pozostania przez kilka dni w klinice Gemelii” – podkreślono.

 

Franciszek w szpitalu. Jaki będzie Wielki Tydzień w Watykanie?


Konieczność kilku dni hospitalizacji może oznaczać, że Franciszek nie zdąży wrócić na tyle do pełni sił, by w Niedzielę Palmową odprawić mszę na placu Świętego Piotra.

 

Najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wydobrzeć, by w Wielki Piątek przewodniczyć nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, Drodze Krzyżowej w Koloseum oraz mszom w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, gdy wygłasza tradycyjne orędzie wielkanocne. 

Nie wyklucza się, że jeśli dłużej będzie musiał leczyć infekcję, a lekarze odradzą mu długie przebywanie na powietrzu i zalecą odpoczynek, mszom i nabożeństwom może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej