RAPORT

Pogarda

Problemy partii Grzegorza Brauna. PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe

Niejasne finanse partii posła Konfederacji (fot. PAP/Mateusz Marek)
Niejasne finanse partii posła Konfederacji (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe założonej przez Grzegorza Brauna partii Konfederacja Korony Polskiej, stwierdzając m.in., że nie wie, co się działo na jej licznych kontach bankowych – donosi „Rzeczpospolita”.

„Sojusz PO z Konfederacją”. Grochal z „Newsweeka” relacjonuje rozmowy polityków PO

Trudniejszym partnerem byłaby partia Razem w koalicji niż „prorynkowi politycy spod znaku Mentzena” – przyznają w nieoficjalnych rozmowach politycy...

zobacz więcej

„Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła, że wykazane w sprawozdaniu oraz w części przedłożonych dokumentów dane nie odpowiadają stanowi faktycznemu oraz że do sprawozdania nie zostały załączone wszystkie dokumenty wymagane we wskazanym wyżej rozporządzeniu” – głosi fragment uzasadnienia do uchwały, którą w poniedziałek przyjęła PKW. Odrzuciła w niej sprawozdanie finansowe KKP za 2021 r. 

  

KKP to zarejestrowana w 2020 r. partia współtworząca Konfederację. Jej liderem jest budzący wiele kontrowersji poseł Grzegorz Braun. I nie jest to pierwszy raz, gdy PKW odrzuca jej sprawozdanie finansowe. 

  

Jak opisuje gazeta, w 2021 r. partia miała 42 konta, zaś PKW nie miała pewności, czy wykonywano na nich operacje, a jeśli tak, to jakie.

 

„Partia przesłała w całości historie operacji bankowych wyłącznie sześciu jej rachunków bankowych, a w przypadku pozostałych trzydziestu sześciu jedynie częściowe zestawienie historii tych rachunków bankowych, nie obejmujące jednak całego okresu sprawozdawczego” – pisze PKW. I dodaje, że w związku z tym „niemożliwe było jednoznaczne zweryfikowanie wszystkich transakcji wykonanych w okresie sprawozdawczym”. 

Formalnym powodem odrzucenia sprawozdania ponownie było zlecanie zakupów u osób fizycznych, a następnie zwracanie im pieniędzy przelewem. Ponadto partia przyjęła około 500 zł od osób mieszkających za granicą. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych to również stanowi przesłankę do odrzucenia sprawozdania – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej