RAPORT

Pogarda

Jeszcze w marcu milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury

Trzynastka wypłacana jest z urzędu (fot. pixabay/Arcaion)
Trzynastka wypłacana jest z urzędu (fot. pixabay/Arcaion)

Najnowsze

Popularne

Milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze w marcu. W sumie dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury trafi do 9,7 mln osób - przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Koszt wypłaty trzynastych emerytur to 15,4 mld zł.

13. emerytura. Minister Maląg przypomina o terminie wypłaty

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że część seniorów jeszcze przed Wielkanocą otrzyma 13. emeryturę. Przypomniała, że wypłaty tego...

zobacz więcej

Trzynasta emerytura – trzeba składać wniosek?


Trzynastki wypłacane są z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Harmonogram wypłat dodatkowych świadczeń to: 1 kwietnia (wypłata 31 marca), 5 kwietnia, 6 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 20 kwietnia, 25 kwietnia.


– Milion seniorów swoje trzynastki otrzyma jeszcze w marcu. Dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Dostaną je wszyscy emeryci i renciści, w sumie ok. 9,7 mln osób – przekazała minister Maląg.


Przeczytaj też: Opozycja zlikwiduje „500 plus”? Tak uważa niemal połowa Polaków


Zwróciła uwagę, że trzynaste świadczenie trafi do emerytów i rencistów już po raz piąty. Przypomniała, że w tym roku planowana jest także wypłata czternastych emerytur.


Czternasta emerytura w 2023 r. 


– Dbamy o to od pierwszych dni naszych rządów i nie zatrzymujemy się w tych działaniach. W tym roku na stałe planujemy też wprowadzić wypłatę czternastych świadczeń, które są bardzo ważnym wsparciem, w szczególności dla osób pobierających najniższe świadczenia – wskazała minister rodziny.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca mają prawo do emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.


Trzynasta emerytura a komornik


Z kwoty świadczenia nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej