RAPORT

Pogarda

Minister Buda o likwidacji użytkowania wieczystego

Najnowsze

Popularne

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił w TVP Info, że na rozszerzeniu likwidacji użytkowania wieczystego skorzystają miedzy innymi przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe.

Rząd eliminuje użytkowanie wieczyste. Projekt przyjęty

Umożliwienie m.in. firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskania na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym,...

zobacz więcej

Minister przypomniał, że pierwszy krok w tej sprawie został wykonany przez rząd w 2019 r., kiedy uwłaszczono wszystkich członków spółdzielni mieszkaniowych. Drugi krok dotyczy przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. 


To ważny krok – ocenił Buda, podkreślając, że to relikt przeszłości nikomu niepotrzebny. Wskazał, że w wielu przypadkach grunt użytkowany jest od bardzo wielu lat, więc ta własność się należy użytkownikom. Jak wskazał gość TVP Info, zmiana ta rozwiązuje dwa główne problemy. Jak ktoś się nie czuje właścicielem gruntu, nie ma chęci inwestowania na nim wskazał, podkreślając, że to pozwoli rozwijać się przedsiębiorstwom. Druga sprawa, na którą zwrócił uwagę, to podnoszenie opłat przez samorządy za użytkowanie wieczyste. 


Może objąć około 450 tys. podmiotów


Przyjęty dziś przez Radę Ministrów projekt ustawy przewiduje wprowadzenie modelu odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu za równowartość 20-krotności opłaty rocznej. Minister rozwoju Waldemar Buda ocenił, że warunki wykupu gruntu będą maksymalnie korzystne z punktu widzenia notyfikacji w Komisji Europejskiej. 

Nowy model może objąć około 450 tys. podmiotów, głównie przedsiębiorców, osoby fizyczne, np. właścicieli garaży, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w zakresie infrastruktury osiedlowej czy pawilonów handlowych. Z użytkowania wieczystego będą mogli też zrezygnować mieszkańcy osiedli posiadający parkingi czy udziały w drogach wewnętrznych lub placach zabaw. Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej