RAPORT

Pogarda

Niemcy tracą cierpliwość do Tuska. „Wyłącznie krytykuje i nie ma nic do zaproponowania”

Niemcy: Tusk nie ma pomysłu na inflację (fot.  PAP/Zbigniew Meissner)
Niemcy: Tusk nie ma pomysłu na inflację (fot. PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

„Frankfurter Allgemeine Zeitung”, czyli niemiecki wysokonakładowy dziennik liberalno-konserwatywny, nie ukrywa swoich sympatii. Najnowszy artykuł dotyczący sytuacji w Polsce rozpoczyna od zdania: „Lista grzechów rządzącej partii PiS w Polsce jest długa”. Niemcy wydają się jednak zaskoczeni, że… Tusk nie ma praktycznie nic do zaproponowania. Według nich „PO ogranicza się do krytyki i i prawie nie przedstawia własnych propozycji”.

Krótko trwała ta relacja i domowe wizyty. Teraz rozczarowany chorzowianin uderza w Tuska

Nie dokończy pan, odebrałem panu głos – krzyknął Donald Tusk do Sławomira Kordeli w Strzelcach Opolskich, który chciał zadać pytanie. Tak niestety...

zobacz więcej

Artykuł w „FAZ” rozpoczyna się od różnego rodzaju deklaracji i zarzutów polityków opozycji. Kamila Gasiuk-Pihowicz deklaruje Niemcom, że „w kraju musi powrócić normalność!”. Widzi przyszłe wybory jako „wybór między demokracją a autorytaryzmem” i chce, aby po ośmiu latach zastąpić na czele rządu narodowo-konserwatywny PiS. W tekście zostały opisane też różnego rodzaju inicjatywy podejmowane przez duet posłów Szczerba-Joński. 


Z tej części artykułu w niemieckim dzienniku polscy politycy opozycji mogliby być bardzo zadowoleni, ale Niemcy na tym nie poprzestają. 


Niemcy: Bezradny Tusk


Czytam dalej, że „tak oto rozmówcy wyliczali grzechy PiS; z drugiej jednak strony nie jest jasne, co sama Platforma Obywatelska ma do zaoferowania. Problemów nie brakuje: na przykład inflacja, która w Polsce (17 proc.), tak jak wszędzie na wschodzie UE jest szczególnie wysoka. Lider partii Donald Tusk, były premier i szef Rady UE, powiedział, że kraj musi spełnić żądania Komisji Europejskiej w sporze o praworządność, aby miliardy w Brukseli mogły płynąć do Polski i można je było inwestować”.

Straszliwe rządy PiS i wspaniałe czasy premierostwa Donalda Tuska? Bloger przypomniał „kilka” spraw

Donald Tusk zapowiada rozliczenie polityków PiS po wygranych wyborach. Ogłosił nawet powstanie programu Cela Plus, co ma oznaczać więzienie dla...

zobacz więcej

Sami Niemcy zwracają uwagę, że Tusk „nie ma jednak pomysłu na inflację”


„FAZ” zauważa, że Tusk „obiecuje nieoprocentowane kredyty mieszkaniowe”, ale to jest jedynie „odpowiedź na ofertę PiS, która zaproponowała dwuprocentowe stopy procentowe”. 


Niemcy zwracają uwagę, że jedna z konkretnych propozycji Tuska, to „wyraźne opowiedzenie się za liberalizacją prawa aborcyjnego na wzór niemiecki; za rządów PiS aborcja była prawie całkowicie zakazana”.


Jasna droga PiS


Czytaj więcej: Tusk straszy Celą Plus. Sprawdźmy, jak wielu jego ludzi zostało skazanych [WIDEO]

Marsz Papieski będzie całkowicie apolityczny. Szczegóły wydarzenia

Na Marsz Papieski zapraszamy wszystkich, którzy chcą wyrazić wdzięczność św. Janowi Pawłowi II. Chcemy, by był to wyraz naszej jedności, a nie...

zobacz więcej

W podsumowaniu „FAZ” pisze, że „w porównaniu z opozycją PiS jasno określa, za czym się opowiada. Popularna jest ich polityka silnego państwa narodowego, które potrafi obronić się przed rosyjskim zagrożeniem, a jednocześnie rozdziela świadczenia socjalne”. 


Dalej czytamy, że „partia uratowała kraj przed jesiennym kryzysem energetycznym, mimo dotkliwego niedoboru węgla kamiennego”


Niemcy odnoszą się także do ataku na Jana Pawła II. „Spór o skandale związane z nadużyciami seksualnymi w Kościele katolickim, który teraz dotknął także papieża Jana Pawła II, uznał za »atak na papieża Polaka« i najwyraźniej znalazło to aprobatę” – czytamy w dzienniku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej