RAPORT

Pogarda

UE brutalnie forsuje przepisy klimatyczne. Co o tym myślą mieszkańcy miast? [SONDA]

Najnowsze

Popularne

Odrzucamy zakaz produkcji samochodów spalinowych, niech społeczeństwa same stopniowo decydują, kto czym chce jeździć; polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, nie odwrotnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przepisy przyjęte we wtorek przez Radę UE w ramach pakietu Fit for 55. Portal tvp.info zapytał mieszkańców Warszawy, co myślą o tej sprawie.

„Porażający koszt nawet 2,4 bln zł”. Policzyli, jak Fit For 55 uderzy w Polaków

2,4 biliona zł do 2030 r. – tyle zdaniem ekspertów z Banku Pekao SA – będzie kosztował Polskę pakiet Fit for 55. Unijny projekt zakłada bowiem...

zobacz więcej

Chodzi o przyjęte przez Radę UE przepisy, które określają m.in. następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030–2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100 proc. redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 r. De facto oznaczają one zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 r. Wyjątkiem są paliwa syntetyczne, tzw. e-paliwa.


Szef rządu pytany o to na środowej konferencji prasowej podkreślił, że „polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, a nie społeczeństwo służyć polityce klimatycznej”. – A więc wszelkie ekoideologie z gruntu odrzucamy – oświadczył premier.


Portal tvp.info postanowił zapytać mieszkańców Warszawy, co myślą o takich planach i restrykcyjnych ograniczeniach. Wiele osób zwróciło uwagę m.in. na to, że brakuje infrastruktury, koszt zakupu nowego samochodu jest bardzo wysoki, nie można w razie wypadku w normalny sposób ugasić takiego samochodu etc. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej