RAPORT

Pogarda

Kolejny krok do powstania elektrowni atomowej w Pątnowie. Jest zgoda na powołanie spółki do jej budowy

Decyzje dotyczą budowy elektrowni atomowej w Pątnowie (fot. Sean Gallup/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Decyzje dotyczą budowy elektrowni atomowej w Pątnowie (fot. Sean Gallup/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

GE i ZE PAK uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji – podała w środę PGE. Oznacza to, że PGE i ZE PAK mogą utworzyć spółkę, której zadaniem będzie proces przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

Elektrownia atomowa na Pomorzu. PKP szykuje specjalną linię kolejową

Powstanie linia kolejowa do planowanej na Wybrzeżu elektrowni atomowej Lubiatowo-Kopalino. Jej elementami będą istniejące już odcinki, które...

zobacz więcej

Dzięki pozytywnej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możemy przystąpić do kolejnej fazy projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. W ciągu najbliższych tygodni formalnie powołamy spółkę i ogłosimy skład rady nadzorczej i zarządu wskazany przez PGE i ZE PAK. Od tego moment spółka będzie realizowała zadania przygotowawcze do budowy elektrowni oraz będzie reprezentowała polskich partnerów w rozmowach z koreańskim KHNP poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki. 

 

Zgoda na koncentrację 


Cieszę się z decyzji UOKiK. Dzięki temu możemy szybko i sprawnie podejmować kolejne działania związane z budową elektrowni jądrowej w Pątnowie. Każda taka szybka i skuteczna decyzja jest kluczowa dla Polski i jej mieszkańców, bo przybliża nas do produkcji czystej, taniej i stabilnej energii powiedział przewodniczący rady nadzorczej i większościowy akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz, cytowany w komunikacie PGE. 

Międzyrządowe rozmowy o polskiej elektrowni jądrowej

Trwają rozmowy międzyrządowe ws. elektrowni jądrowej w Polsce; Łotwa wskazała, że nie ma uwag, zgłaszają je zaś Niemcy i Austria – poinformowała...

zobacz więcej

8 marca 2023 r. PGE i ZE PAK złożyły do UOKiK wniosek o zgodę na koncentrację. Uzyskanie zgody prezesa UOKiK było niezbędne do utworzenia przez obie firmy spółki celowej, której zadaniem będzie reprezentowanie polskiej strony w projekcie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. 

 

Kolejne etapy prac 


Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez PGE i ZE PAK 7 marca 2023 r. Zgodnie z nim PGE i ZE PAK będą posiadać w spółce celowej po 50 proc. akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję prezesa zarządu, natomiast jeden z członków rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK będzie pełnił funkcję przewodniczącego RN. 


Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy, jakim będą: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej