RAPORT

Pogarda

Botoks powoduje zmiany w mózgu. Szokujące wyniki badań

Takie zastrzyki przyjmują miliony ludzi (fot. Win McNamee/Getty Images)
Takie zastrzyki przyjmują miliony ludzi (fot. Win McNamee/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Miliony ludzi na całym świecie, chcąc odmłodzić swój wygląd, wstrzykują sobie toksynę botulinową, potocznie zwaną botoksem. Jak wiadomo, taki zastrzyk zmienia mimikę twarzy. Najnowsze badanie dowodzi jednak, że nie jest to jedyna konsekwencja. Jak się okazuje, pacjenci, który przyjmują zastrzyk z botoksu, mają problem z właściwym odczytywaniem emocji innych osób.

To może zaboleć Putina. Wstrzymano dostawy botoksu i wypełniaczy do Rosji

Amerykańska firma farmaceutyczna AbbVie wstrzymała dostawy botoksu, wypełniaczy i innych produktów estetycznych do Rosji, podobnie jak inne...

zobacz więcej

Botoks, czyli neurotoksynę wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum, wstrzykuje się w obszary twarzy, takie jak czoło, okolice oczu i ust, aby zablokować przewodzenie nerwowe i w ten sposób rozluźnić mięśnie pod skórą, co powoduje wygładzenie zmarszczek.


Mimika


Skutkiem takiego zabiegu często bywa jednak także osłabienie mimiki prowadzące do ograniczenia zdolności do wyrażania emocji. Mówiąc krótko, po botoksie trudniej się uśmiechnąć, zmarszczyć czoło czy zrobić jakąś inną minę wyrażającą emocje. 


Skutkiem stosowania toksyny botulinowej jest jednak nie tylko efekt „kamiennej twarzy”. Jak donosi „Mail Online”, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i produkującej botoks firmy AbbVie odkryli inny, zaskakujący efekt działania tej substancji.


W badaniu, które polegało na oglądaniu ludzkich twarzy wyrażających radość i smutek, osoby, którzy „odmłodziły się” botoksem, wykazywały zmniejszoną aktywność mózgu w obszarach związanych z odczytywaniem emocji innych ludzi. 


Skany mózgu


Naukowcy wykonali skany mózgów dziesięciu kobiet przed wstrzyknięciem im botoksu w czoło, a potem ponowili to badanie kilkanaście dni później. Podczas wykonywania skanów uczestniczki poproszono o rozpoznanie emocji na fotografiach twarzy wyrażających złość i szczęście. Wyniki były zaskakujące.


Okazało się bowiem, że po zahamowaniu ruchu mięśni twarzy po botoksie nastąpiła też zmiana aktywności w obszarach mózgu zaangażowanych w przetwarzanie emocjonalne – ciele migdałowatym i zakręcie wrzecionowatym. Zdaniem zespołu kierowanego przez Shaunę Stark, niezdolność do uśmiechu lub marszczenia brwi, która może być wynikiem działania botoksu, wpływa również na to, jak ludzie odczytują emocje na twarzach innych osób. 

Odkryto nową strukturę mózgu. Wiadomo, do czego służy

Mózg nadal pozostaje najbardziej tajemniczym narządem ludzkiego organizmu. Nawet zaawansowane techniki obrazowania oraz badania molekularne, choć...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia w rozmowie z magazynem „New Scientist” dr Fernando Marmolejo-Ramos, badacz zdolności poznawczych z Uniwersytetu Południowej Australii, naśladowanie mimiki pomaga nam rozpoznawać emocje.


Zakłócony proces


„Nasze mięśnie twarzy nieświadomie odwzorowują grymas lub uśmiech drugiej osoby i w ten sposób wysyłają sygnał do obszarów mózgu, które interpretują emocje. Ponieważ botoks ogranicza pracę mięśni, cały ten proces zostaje zakłócony. Możesz nie być w stanie doświadczyć emocji innej osoby tak intensywnie i żywo, jak byś chciał” – tłumaczy Fernando Marmolejo-Ramos. 


Wyniki badania nie są zaskakujące dla dr. Tijiona Esho, który wykonuje zabiegi z użyciem botoksu w The Esho Clinic. „Nie ma wątpliwości, że botoks manipuluje komunikacją emocjonalną. Interpretujemy twarze innych na podstawie tego, co widzimy u siebie. Jeśli nie widzisz ani nie czujesz, że twoja twarz się marszczy w grymasie lub uśmiechu, wydaje się sensowne, że będziesz miał trudności z dostrzeżeniem tego u innych” – powiedział w romowie z Mail Online. 


Badanie, choć niewielkie i z pewnością niewyczerpujące tematu, jest kolejną pracą, która udowadnia istnienie sprzężenia zwrotnego pomiędzy mimiką twarzy a pracą mózgu. Po raz kolejny przekonujemy się, że nie tylko nasze emocje wpływają na wyraz twarzy, lecz także wyraz twarzy ma wpływ na to, jak się czujemy. A także na to, jak komunikujemy się z innymi ludźmi. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej