RAPORT

Pogarda

Niespokojnie wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. „Wzrasta aktywność militarna”

Wzrasta aktywność militarna wokół ZEA (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Wzrasta aktywność militarna wokół ZEA (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Najnowsze

Popularne

Sytuacja wokół okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej się nie poprawia, wzrasta aktywność militarna, apeluję do Moskwy i Kijowa o współpracę w zabezpieczeniu tego obiektu – powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi w środę podczas wizyty w elektrowni na południu Ukrainy.

„Okupanci traktują mieszkańców jak żywe tarcze” Alarmujące informacje z Enerhodaru

Rosyjscy okupanci przetrzymują w zajętym mieście Enerhodar na południu Ukrainy 10-15 tys. cywilów; wróg nie pozwala nikomu wyjechać, ponieważ...

zobacz więcej

– Sądzę, że sytuacja się generalnie nie poprawia, to oczywiste, że w całym regionie wzrasta aktywność militarna (...), znacząco zwiększa się liczba żołnierzy – mówił Grossi na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.


– Wzywam Rosję i Ukrainę do uzgodnienia zasad zabezpieczenia tego obiektu – dodał dyrektor generalny MAEA. Grossi sprecyzował, że próbuje doprowadzić do kompromisu między Moskwą i Kijowem, który obejmowałyby „realistyczne środki” mające zabezpieczyć samą elektrownię. Dotychczasowe, bezskuteczne negocjacje dotyczyły utworzenia szerszej strefy bezpieczeństwa wokół obiektu.


– Musimy uniknąć katastrofy – podkreślił Grossi. Zaznaczył, że podstawowym zobowiązaniem powinno być powstrzymanie się od atakowania elektrowni.


Po raz kolejny zaapelował też o niewykorzystywanie terenu siłowni do składowania broni i sprzętu wojskowego.

Co się dzieje w elektrowni zaporoskiej? „Rosjanie już nawet nie próbują jej przyłączyć”

Jeśli okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez rosyjskie wojska potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to przywrócenie funkcjonowania obiektu może...

zobacz więcej

Druga wizyta Grossiego


Reporterzy AFP byli wśród przedstawicieli prasy, których strona rosyjska dopuściła do relacjonowania wizyty Grossiego. „Szef MAEA przybył do elektrowni samochodem pancernym w asyście rosyjskich żołnierzy i zwizytował obiekt” – relacjonuje francuska agencja prasowa. Jej reporterzy twierdzą, że na terenie elektrowni widzieli co najmniej pięć lekkich pojazdów wojskowych, część z nich zamaskowanych, oraz fortyfikacje i umocnienia.


To druga wizyta Grossiego w tej największej w Europie siłowni atomowej.


Zaporoska Elektrownia Atomowa od 4 marca 2022 r. jest okupowana przez wojska rosyjskie. Ostatni czynny reaktor obiektu został wyłączony we wrześniu ubiegłego roku. Na terenie siłowni stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam też obecni eksperci MAEA. W ostatnich miesiącach wojska agresora wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób – w ocenie władz w Kijowie – zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.


Grossi apelował o utworzenie wokół siłowni strefy ochronnej, a przed obecną wizytą na Ukrainie podkreślił, że sytuacja wokół elektrowni jest wciąż niestabilna i konieczne są natychmiastowe działania, by zapobiec możliwej awarii o skutkach odczuwalnych na Ukrainie i za granicą.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej