RAPORT

Pogarda

Święto sceny. Znamy szczegóły festiwalu „Dwa Teatry”

Festiwal „Dwa Teatry” po raz trzeci odbędzie się w Zamościu (fot. TVP)
Festiwal „Dwa Teatry” po raz trzeci odbędzie się w Zamościu (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” odbędzie się w dniach 16–19 czerwca w Zamościu. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce i wielkie święto telewizyjnej i radiowej twórczości teatralnej. Zamość będzie je gościł po raz trzeci.

„Nie zastąpi Ciebie nikt”. Wyjątkowe widowisko w rocznicę śmierci Jana Pawła II

W niedzielę 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Tego dnia Telewizja Polska i Polskie Radio zapraszają widzów o godz. 18 do...

zobacz więcej

Festiwal „Dwa Teatry” jest konkursem słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. W tym roku w telewizyjnym jury zasiądą: Stanisława Celińska, Magdalena Kuta, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Jarosław Jakubowski oraz Jacek Raginis-Królikiewicz.


Spośród 17 przedstawień konkursowych wyłonieni zostaną laureaci nagród regulaminowych, których wręczenie odbędzie się podczas uroczystej gali w poniedziałek, 19 czerwca, w Zamojskim Centrum Kultury.


Wspomnienie Fredry


Pokazom tytułów konkursowych towarzyszyć będą wydarzenia związane z ważnymi rocznicami, a także pokazy specjalne. W związku z zakończonym niedawno Rokiem Mirona Białoszewskiego podczas festiwalu będzie można usłyszeć fragmenty utworów tego pisarza, w interpretacji m.in. Sławomira Orzechowskiego. Z kolei rok 2023 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry i z tej okazji w Zamościu odbędzie się teatralne czytanie bajek jego autorstwa. Zaplanowano także liczne pokazy teatralne, warsztaty dla dzieci, które zorganizuje TVP ABC.


W programie festiwalu znajdzie się także przedpremierowy pokaz przedstawienia „Praski Reytan” Piotra Zaremby w reżyserii Tomasza Drozdowicza oraz pokaz specjalny wyreżyserowanego przez Edwarda Kiejzika spektaklu „Dom na granicy” Sławomira Mrożka. Pokazowi będzie towarzyszyć emisja filmu dokumentalnego poświęconego Lilii Kiejzik.

W tym roku festiwal uświetnią liczne koncerty. Na Rynku Wodnym wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierunkiem Macieja Muraszko. Artystka zaśpiewa m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty „Przytul”, która okazała się wielkim sukcesem. W Zamościu będzie można też podziwiać wokalno-aktorskie możliwości Anny Sroki-Hryń, która w tym sezonie podwójnie zadebiutowała w Teatrze Telewizji – jako aktorka w sztuce „Apollo z Bellac” Jeana Giraudoux oraz jako reżyserka spektaklu muzycznego opartego na piosenkach Maanamu i poświęconego pamięci Kory pod tytułem „A planety szaleją…”.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W trakcie festiwalu nie zabraknie też wydarzeń o charakterze wspomnieniowym. W otwarciu wystawy poświęconej Gustawowi Holoubkowi z okazji 100. rocznicy urodzin tego wybitnego artysty udział weźmie wdowa po aktorze, Magdalena Zawadzka. Kolejna wystawa dotyczyć będzie historii i rozwoju Teatru Telewizji, który jesienią 2023 r. obchodzi 70-lecie istnienia. Przedstawione zostaną także kostiumy i fotosy z dwóch malowniczych przedstawień, które powstały w Teatrze Telewizji w tym sezonie – „Snu nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Wojciecha Adamczyka oraz „Kopciuszka” według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza. Za przygotowanie oprawy plastycznej odpowiada Łukasz Zwolan, uzdolniony artysta grafik, absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej