RAPORT

Pogarda

„Uważają wyroki za zbyt łagodne”. Będzie wniosek ws. kar dla Bialackiego i towarzyszy?

Aleś Bialacki został skazany przez reżimowy sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej (fot. Yauhen Yerchak/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Aleś Bialacki został skazany przez reżimowy sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej (fot. Yauhen Yerchak/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura próbuje odwołać się od wyroku sądu w Mińsku z 3 marca, zgodnie z którym Aleś Bialacki i jego współpracownicy zostali skazani na kary pozbawienia wolności od 7 do 10 lat – podał białoruski niezależny portal Zerkalo.io.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki skazany na 10 lat więzienia

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w...

zobacz więcej

– Myślę, że wyroki uważają za zbyt łagodne – ocenił Walancin Stefanowicz cytowany przez Zerkalo.io.


60-letni Bialacki, założyciel organizacji Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2022 został skazany przez reżimowy sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej.


Trzej inni działacze i bliscy współpracownicy Bialackiego, Walancin StefanowiczUładzimir Łabkowicz i Zmiecier Sałaujou (zaocznie), zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.


W politycznym procesie władze zarzuciły działaczom Wiasny początkowo „niepłacenie podatków”. Potem zarzuty zmieniono na „przemyt” i „finansowanie protestów”.


Działacze zostali aresztowani 14 lipca 2021 r. i od tamtej pory są przetrzymywani przez reżim w niewoli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej