RAPORT

Pogarda

Poszedł przelew do prawie 2 mln Polaków

Dopłata roczna dla uczestników PPK (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Dopłata roczna dla uczestników PPK (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Konta około 1,7 mln uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) zasili po 240 zł dopłaty rocznej od państwa. Średnie oszczędności w PPK to ok. 5 tys. zł, a rekordzista zgromadził 660 tys. zł.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o PPK. Zbiór najważniejszych informacji

Z początkiem marca ruszył autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli pracownicy (odprowadzający składki emerytalno-rentowe) nie złożą...

zobacz więcej

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk powiedział, że obecnie w PPK oszczędza ok. 2,6 mln osób, a wartość aktywów to ok. 13,5 mld zł. W najbliższych dniach kwota ta wzrośnie do 14 mld zł, ponieważ przekazana właśnie została tzw. dopłata roczna  wskazał. 


Jak doprecyzował w rozmowie z Business Insider, w środę 29 marca na konta większości z dotychczasowych uczestników PPK zostały wysłane przelewy w ramach corocznej dopłaty. 


Rekordowa kwota 


Dodał, że do instytucji finansowych zarządzających środkami w PPK przekazywana jest właśnie rekordowa kwota 410,3 mln zł. I w nadchodzących dniach trafi ona na konta około 1 mln 710 tys. uczestników PPK. 


Jej wysokość wynika z rosnącej liczby uczestników programu. Tegoroczny wynik przebił ten z roku ubiegłego o około 8 mln zł. 


Marczuk zwraca uwagę, że aktywa zgromadzone w PPK mogą sięgnąć 14 mld zł

Wygasają deklaracje o rezygnacji z PPK. Co to oznacza i co trzeba zrobić?

28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Od 1 kwietnia pracodawcy wznowią dokonywanie...

zobacz więcej

Pytany, ile do tej pory wynoszą tzw. średnie oszczędności w PPK, powiedział, że test to ok. 5 tys. zł, ale  jak mówił  rekordzista ma 660 tys. zł, natomiast osoby, które weszły już w wiek emerytalny i mogą wypłacić wszystkie zgromadzone środki, wpłacają średnio ok. 7–8 tys. zł. 


Dla kogo wypłata?


Na dopłatę roczną w wysokości 240 zł może liczyć każdy uczestnik PPK, na którego rachunku wpłaty podstawowe i dodatkowe (finansowane przez pracownika i pracodawcę) w danym roku wynoszą co najmniej 3,5 proc. sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Nie ma znaczenia, kiedy uczestnik PPK rozpoczął oszczędzanie w trakcie roku. 


Na obecną dopłatę roczną nie załapią się ci, którzy w marcu zostali z automatu zapisani do PPK. Oni będą musieli poczekać rok. Załapią się natomiast na bonusa na start w wysokości 250 zł opłaty powitalnej. Wypłacany jest po upływie trzech miesięcy od początku oszczędzania. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej