RAPORT

Pogarda

Mnisi ukraińskiej Cerkwi podlegli Moskwie nie chcą opuścić zabytku UNESCO w Kijowie

Mnisi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Moskwie odmawiają opuszczenia klasztoru w Kijowie (fot.  Roman Pilipey/Getty Images)
Mnisi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Moskwie odmawiają opuszczenia klasztoru w Kijowie (fot. Roman Pilipey/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mnisi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego odmówili opuszczenia najważniejszego kompleksu prawosławnych świątyń Ukrainy – ławry Peczerskiej w Kijowie. Mieli to uczynić w środę w związku z wygaśnięciem umowy o dzierżawie zespołu.

Ukraina usuwa Ukraiński Kościół Prawosławny z Kijowa. Chodzi o powiązania z Moskwą

Ukraińscy urzędnicy w piątek nakazali historycznie sprzymierzonemu z Rosją odłamowi Kościoła prawosławnego opuszczenie kompleksu klasztornego w...

zobacz więcej

Władze przypomniały, że zespół ławry jest muzeum państwowym i decyzje w sprawie jego wykorzystywania podejmuje państwo.

 

„Nie ingerujemy w to, co dotyczy spraw cerkiewnych. Ale zauważę, że ławra Kijowsko-Peczerska jest muzeum, które jest własnością państwa. I o wszystkim, co dotyczy kompleksu muzealnego, będzie decydowało państwo, a nie jacyś ludzie, którzy z jakiegoś powodu uznali, że to oni będą decydowali, w jaki sposób łamać nasze prawo” – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 

Zapewnił jednocześnie, że nikt nie będzie wyrzucał uznających zwierzchność cerkwi rosyjskiej mnichów siłą, a w ławrze nadal będą odprawiane nabożeństwa.

 

Czytaj także: Mnisi Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego mają opuścić Ławrę Peczerską


„Jeśli twierdzicie (Cerkiew patriarchatu moskiewskiego), że wszystko na świecie jest zamysłem Boga, to uważajcie, że dziś ręka Boga jest w tym, co się tam dzieje. Przecież nie spieracie się z Bogiem. I Bóg zdecydował, że 29 marca macie opuścić tę świątynię i przenieść się w inne miejsce” – powiedział Daniłow, cytowany przez portal NV.

Sankcje finansowe dla dziesięciu duchownych z Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała listę 10 przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej Ukrainy lub osób blisko z nią związanych, które...

zobacz więcej

Przełożony ławry Peczerskiej, metropolita Paweł, oświadczył tymczasem, że mnisi nie opuszczą klasztoru do czasu, aż sąd wyda w tej sprawie decyzję.

 

„Trwają czynności sądowe. (...) Oni nie mają prawa wygnać braci (zakonnych), dopóki nie odbędą się wszystkie rozprawy i nie zapadnie wyrok” – powiedział metropolita, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Zabytek UNESCO

 

Ławra Peczerska to najważniejszy ośrodek prawosławia na ziemiach ukraińskich oraz ogromny zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO. Od lat 60. XX w. ma status muzeum, choć po 1990 r. wrócili tam mnisi prawosławni. Ławra należy do państwa ukraińskiego i zarządza nią ministerstwo kultury.

Ukraiński parlament zmienił nazwę „promoskiewskiego” Kościoła prawosławnego

Parlament w Kijowie postanowił, że Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) będzie odtąd nosił nazwę „Rosyjski Kościół...

zobacz więcej

Od lat 90. XX w., wraz z podziałami wewnątrz prawosławia ukraińskiego, kwestionowano udostępnienie ławry tylko jednemu Kościołowi, podległemu patriarchatowi w Moskwie.

 

Czy Ukraiński Kościół Prawosławny jest zależna od Moskwy?

 

Żądania zerwania umów najmu z ukraińską Cerkwią prawosławną nasiliły się po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 r.

 

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Cerkiew ta przestała w nazwie wskazywać na patriarchat moskiewski, wykonała też wiele gestów dystansowania się od Moskwy. Jednak wielu hierarchów i duchownych nadal czuje przynależność do rosyjskiej Cerkwi. Ta zaś otwarcie wspiera wojnę przeciwko Ukrainie.

 

W ostatniej dekadzie listopada 2022 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła „działania kontrwywiadowcze” na terenie ławry Peczerskiej i innych obiektów ukraińskiej Cerkwi i objęła sankcjami metropolitę Pawła.

 

Czytaj także: Brat prorosyjskiego hierarchy Patriarchatu Moskiewskiego poległ w obronie Ukrainy

 

Ministerstwo kultury poinformowało pod koniec grudnia, że nie przedłuży umów ukraińskiej Cerkwią prawosławnej podległej Moskwie dotyczących soboru Zaśnięcia Bogurodzicy – najważniejszej świątyni ławry – i cerkwi refektarzowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej