RAPORT

Pogarda

Iran wznowił rejsy samolotów transportowych do Rosji. To może oznaczać jedno

Loty odbywają się na trasie Teheran–Moskwa (FOT.  Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Loty odbywają się na trasie Teheran–Moskwa (FOT. Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Iran i Rosja wzmacniają współpracę; wznowione zostały rejsy samolotów transportowych, którymi mogą być dostarczane drony wykorzystywane przez Rosję do atakowania Ukrainy – podał w środę portal Sprotyw, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.

Iran i Rosja zacieśniają partnerstwo. Chcą produkować drony

Moskwa i Teheran idą naprzód z planami budowy nowej fabryki w Rosji, która mogłaby wyprodukować co najmniej 6000 zaprojektowanych przez Iran dronów...

zobacz więcej

Jak poinformował portal, 16 marca samolot irańskich linii Pouya Air, objętych sankcjami USA, wykonał rejs na trasie Teheran–Moskwa. Analogiczny lot odbył się trzy dni wcześniej. 


„Iran wykorzystuje również jednostki morskie do transportu uzbrojenia” – ocenia portal Sprotyw i wymienia w szczególności rosyjskie drobnicowce Bałtijski-111, Omski-103 i Skif-V. 


Drony


Według portalu, który powołuje się na „informacje podziemia”, Rosja ustaliła, iż irańskie drony typu Shahed będą montowane w mieście Jełabuga w Tatarstanie. Sprotyw ocenia także, że współpracę z Iranem wzmocniła w ostatnich miesiącach rosyjska Grupa Wagnera. „Na potrzeby tej formacji najemniczej przygotowano pierwszą partię aparatów bezzałogowych typu Shahed-131, a najemnicy uczą się w Iranie operowania dronami” – dodaje portal. 


W lutym o planach produkcji dronów irańskich na terenie Rosji informował amerykański dziennik „Wall Street Journal”. Według jego ustaleń w Jełabudze złożyła wizytę delegacja irańska. Zakłady dronów mogłyby wyprodukować co najmniej 6 tys. takich maszyn w najbliższych latach – czytamy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej