RAPORT

Pogarda

Karol III na pierwszym portrecie. Zamiast insygniów prezent wodza plemienia z Amazonii

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja w opactwie westminsterskim w Londynie (fot.  Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images)
Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja w opactwie westminsterskim w Londynie (fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pierwszy portret króla Karola III namalowany po objęciu przez niego brytyjskiego tronu zaprezentowano w środę. Monarcha nie nosi żadnych symboli władzy królewskiej, za to ma na ręku bransoletkę otrzymaną od wodza jednego z amazońskich plemion.

„Snajperzy i drony”. Zwiększona ochrona króla Karola III

Brytyjski król Karol III przybędzie z pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną do Francji w niedzielę wieczorem. Jego pobyt będzie miał podwyższony...

zobacz więcej

Autorem olejnego obrazu jest 36-letni Alastair Barford, który w 2015 r. namalował także portret matki Karola III, zmarłej we wrześniu zeszłego roku królowej Elżbiety II. Król nie pozował mu, Barford namalował portret na podstawie szkiców, które sporządził w lutym podczas spotkania w Pałacu Buckingham poświęconego bioróżnorodności oraz na podstawie zdjęć. 


Na obrazie Karol III ma na sobie niebieski garnitur, białą koszulę i różowy krawat, a jedną rękę swobodnie trzyma w kieszeni marynarki. Chciałem uchwycić jego ciepło i wrażliwość, empatię pojawiającą się w interakcjach z ludźmi, których spotyka  powiedział Barford, wyjaśniając, dlaczego monarcha nie jest w ceremonialnym stroju. 


Tym, co zwraca uwagę na portrecie, jest bransoletka, którą król ma na przegubie lewej ręki. Otrzymał ją podczas wspomnianego spotkania w Pałacu Buckingham od wodza jednego z plemion amazońskich, a fakt, że jest ona na portrecie, ma symbolizować zaangażowanie monarchy w sprawy ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności. 


Choć obraz Barforda nie ma statusu oficjalnego portretu monarchy, zostanie użyty na okładce specjalnej publikacji poświęconej koronacji, wydanej przez Illustrated London News, która pojawi się w sprzedaży w czwartek. Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja w opactwie westminsterskim w Londynie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej