RAPORT

Pogarda

Protesty w Pradze przeciwko reformie wieku emerytalnego

Czesi protestują przeciwko reformie wieku emerytalnego (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Czesi protestują przeciwko reformie wieku emerytalnego (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Związki zawodowe protestowały w środę w stolicy Czech przeciwko planowanej reformie emerytalnej. Rząd Petra Fiali rozważa podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 68 lat. Minister pracy Marian Jurečka zapowiedział, że projekt reformy zostanie przedstawiony w drugiej połowie roku, a wiek przejścia na emeryturę powinien uwzględniać oczekiwaną długość życia, staż i warunki pracy.

Demonstracja w Pradze. Na celowniku szefowa resortu sprawiedliwości i premier

Około tysiąca osób zebrało się we wtorek wieczorem w Pradze na apel inicjatywy Miliona Chwil dla Demokracji, aby zademonstrować poparcie dla...

zobacz więcej

Kilka tysięcy osób demonstrowało przeciwko planowanej reformie przed siedzibą czeskiego rządu w Pradze. Ministrowie nie byli jednak obecni, ponieważ obradują na wyjazdowym posiedzeniu w Jesioniku w kraju ołomunieckim.


Przewodniczący największej centrali związkowej Josef Středula powiedział, że oczekuje lepszej komunikacji ze strony władz. – Skoro ministrowie tego nie robią, to obywatele przyszli do nich, ale oni wyjechali. To symboliczne oddalenie się od ludzi i ich opinii. Wierzę, że rząd znajdzie sposób na komunikację, bo ten dotychczasowy był bardzo zły – stwierdził Josef Středula.


Do zorganizowanej przez związkowców manifestacji przyłączyli się politycy – szef opozycyjnego ugrupowania ANO, były premier Andrej Babiš, przedstawiciele skrajnie prawicowej partii SPD oraz znajdujący się obecnie poza parlamentem socjaldemokraci i komuniści.

 

Powody demonstracji w Pradze


W trakcie protestu podnoszono temat minimalnego wynagrodzenia, inflacji i cen żywności. Manifestacja dotyczyła też przygotowywanej normy emisyjnej Euro 7, która według związkowców będzie się wiązała ze zwolnieniami w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Czytaj także: Tysiące osób w kolejnym antyrządowym proteście w Czechach


We wtorek w Czechach protestowali nauczyciele akademiccy domagający się zwiększenia finansowania uczelni i podwyżki wynagrodzeń.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej