RAPORT

Pogarda

Ponad 500 mln zł wsparcia dla rolników? Jest deklaracja KE

Deklaracja KE ws. kolejnej rezerwy kryzysowej w rolnictwie (fot.  Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Deklaracja KE ws. kolejnej rezerwy kryzysowej w rolnictwie (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jest kolejna deklaracja Komisji Europejskiej ws. uruchomienia kolejnej rezerwy kryzysowej w rolnictwie – przekazał w środę minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu może to oznaczać, że na wsparcie rolników przeznaczone będzie ponad 500 mln zł.

Spadek cen zboża. Minister rolnictwa tłumaczy przyczyny

Import zboża z Ukrainy nie jest głównym powodem spadku cen – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk serwisowi wPolityce.pl....

zobacz więcej

W środę w siedzibie resortu rolnictwa trwa okrągły stół rolniczy ws. sytuacji na rynku w związku z ilością sprowadzonego ukraińskiego zboża do Polski. W obradach uczestniczy m.in. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i przedstawiciele organizacji rolniczych.

 

Przed rozpoczęciem rozmów Kowalczyk poinformował uczestników spotkania o kolejnych mechanizmach pomocowych, jakie ma uruchomić Komisja Europejska.

 

Rezerwy kryzysowe w rolnictwie

 

Wicepremier przekazał, że „jest kolejna deklaracja – jak na razie Komisji Europejskiej” ws. uruchomienia ewentualnej kolejnej transzy w ramach rezerwy kryzysowej w rolnictwie.

 

Przypomniał, że pierwsza część w wysokości 29,6 mln euro (ok. 140 mln zł) „jest już bardzo bliska zatwierdzenia przez KE ostatecznie”. Jak zwrócił uwagę, ta pomoc przeznaczona będzie dla państw graniczących z Ukrainą.

 

Czytaj także: Miliony złotych na wsparcie rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy

 

– Ale jest już bardzo blisko decyzji kolejnej, czyli uruchomienia kolejnej części rezerwy kryzysowej w rolnictwie, też mówimy o ponad 20 mln euro – powiedział Kowalczyk.

 

Minister podkreślił, że środki z UE w 100 proc. są uzupełnianie z budżetu krajowego. – Będzie to w przybliżeniu ponad 500 mln zł – dodał. 
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej