RAPORT

Pogarda

Najpopularniejsze muzea świata. Zamek Królewski wyróżniony w prestiżowym rankingu

Najnowsze

Popularne

Zamek Królewski w Warszawie zajął 23. miejsce w rankingu „The Art Newspaper” najpopularniejszych muzeów na świecie. – Wyniki rankingu są potwierdzeniem, że instytucja przyjęła dobrą i skuteczną strategię na czas pandemii. Co szczególnie ważne, nie straciliśmy kontaktu z publicznością – mówią przedstawiciele placówki.

Obraz Wyczółkowskiego odzyskany. „Wiejska dziewczyna” wróci na Wawel

Departament Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą i Strat Wojennych MKiDN odzyskał we wtorek pastel Leona Wyczółkowskiego „Wiejska dziewczyna w żółtej...

zobacz więcej

– O wysokim miejscu, jakie w prestiżowym rankingu „The Art Newspaper” zajął Zamek Królewski, dowiedzieliśmy się z serwisu organizatora zestawienia. Z redakcją współpracujemy już od dawna wysyłając m.in. informacje o naszej frekwencji. Wiadomość o tegorocznej, w pełni zasłużonej wysokiej lokacie Zamku Królewskiego sprawiła nam wszystkim oczywiście wielką radość i satysfakcję – przekazała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz z Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum.


Jak podkreśliła, tegoroczne wyniki rankingu są przede wszystkim potwierdzeniem, że instytucja przyjęła dobrą i skuteczną strategię na czas pandemii. – W tym trudnym dla wszystkich okresie w Zamku trwała intensywna praca naukowa, edukacyjna, przygotowywane były przyszłe wystawy i projekty artystyczne. Zamek Królewski był także bardzo aktywny w internecie – zaakcentowała.


– Co szczególnie ważne, nie straciliśmy kontaktu z naszą publicznością, a kiedy wreszcie instytucje kultury mogły otworzyć swoje drzwi, Zamek od razu był gotowy zaprosić gości i przedstawić im ciekawą propozycję, zarówno wystawienniczą, jak i naukową i edukacyjną. Dużym powodzeniem cieszyły się nasze ważne wystawy czasowe poświęcone m.in. takim wielkim twórcom jak Caravaggio, Botticelli, czy Bellotto. Aktywność Zamku została także dostrzeżona przez polskie media – relacjonowała Szwed-Piestrzeniewicz.


Zobacz też: Obraz uznawany za podróbkę Rembrandta okazał się dziełem samego mistrza


– Wierzymy, że wysokie miejsce, jakie zajął Zamek Królewski w tegorocznym rankingu „The Art Newspaper” przełoży się na naszą popularność przede wszystkim wśród gości zagranicznych. W Polsce Zamek jest instytucją raczej dobrze znaną i świetnie rozpoznawalną, zamkowa fasada wraz z Kolumną Zygmunta są znakiem rozpoznawczym i wizytówką Warszawy – wskazała.

Gliński: Obrazy „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa” Dierica Boutsa wracają do domu

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Zamku w Gołuchowie, gdzie wziął udział w uroczystości...

zobacz więcej

Rekordowa liczba zwiedzających


W ubiegłym roku – jak podała – Zamek Królewski w Warszawie wraz z Ogrodami Królewskimi odwiedziło ponad milion 740 tys. osób. – To wynik rekordowy. Wśród ekspozycji czasowych wielką popularnością cieszyła się wystawa „Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademii Carrara”, którą zobaczyło ponad 54 tys. zwiedzających, a także wielka ekspozycja poświęcona twórczości Bernarda Bellotta – wymieniała Szwed-Piestrzeniewicz.


Nieodłączną i bardzo ważną częścią Zamku jak zaakcentowała – są „przepiękne zabytkowe ogrody, w których w ubiegłym roku zorganizowano zarówno wystawy plenerowe, jak i rodzinne pikniki tłumnie odwiedzane przez gości”.


Odnosząc się do wznowienia pełnej działalności placówki po okresie pandemii zaznaczyła, że Zamek Królewski w Warszawie pracuje już od dawna „na pełnych obrotach”.


– Publiczność ściągają kolejne wystawy czasowe. W tej chwili można wciąż oglądać wyjątkową wystawę „Miłość i obowiązek” poświęconą powstaniu styczniowemu, a także „Creme de la creme”, na której prezentujemy najciekawsze i najcenniejsze dzieła sztuki, które wzbogaciły kolekcję Zamku w latach 2021-2022. Pod koniec kwietnia zapraszamy wszystkich do Biblioteki Królewskiej na wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, a w lipcu - na wystawę o początkach renesansu włoskiego – wyliczała.

Prace konserwatorskie w pałacu wilanowskim. Co odnowiono w kolejnym etapie?

W Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie ukończono prace konserwatorskie i restauratorskie barokowej dekoracji rzeźbiarskiej sufitu i fryzu Biblioteki...

zobacz więcej

– Chociaż po pandemii Zamek ponownie odwiedzają goście, to zaobserwowaliśmy znacznie mniej wizyt zagranicznych grup zorganizowanych. Cieszy natomiast powrót indywidualnych turystów z zagranicy. Z uwagą będziemy pod tym kątem obserwowali zbliżający się sezon wakacyjny – podkreśliła Szwed-Piestrzeniewicz.


W 2022 r. Zamek – jak podała – odwiedziło wielu gości z Ukrainy. – Po wybuchu wojny w tym kraju Zamek przedstawił rozbudowaną ofertę przygotowaną dla Ukraińców. To m.in. zajęcia z muzeoterapii w języku ukraińskim, a także oprowadzania po ekspozycjach zamkowych. W naszych mediach społecznościowych umieszczamy także treści w języku ukraińskim, a nasza strona internetowa została wzbogacona o ukraińską wersję językową – zaznaczyła.


– Od dłuższego już czasu z informacją o działalności Zamku Królewskiego staramy się również docierać do mediów zagranicznych. Na przykład materiały o wystawie twórczości Bernarda Bellotta zagościły w mediach włoskich i brytyjskich – dodała Szwed-Piestrzeniewicz. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej