RAPORT

Pogarda

400 mln euro dla linii lotniczych Alitalia. KE uznała włoską pożyczkę na nielegalną

Linie lotnicze Alitalia (fot. Massimo Insabato/Archivio Massimo Insabato/Mondadori Portfolio via Getty Images)
Linie lotnicze Alitalia (fot. Massimo Insabato/Archivio Massimo Insabato/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska ustaliła, że pożyczka w wysokości 400 mln euro, udzielona przez rząd Włoch w 2019 r. liniom lotniczym Alitalia była nielegalna. Pieniądze będą musiały zostać zwrócone państwu włoskiemu.

To koniec linii lotniczych Alitalia? Przewoźnik traci dziennie 2 mln euro

Włoskie linie lotnicze Alitalia za kilka miesięcy mogą przestać istnieć. Pracownicy w referendum odrzucili porozumienie, które związki zawodowe...

zobacz więcej

W poniedziałek KE ustaliła, że pożyczka udzielona w 2019 r. włoskim liniom lotniczym była sprzeczna z europejskimi przepisami dotyczącymi pomocy państwowej i w związku z czym była niezgodna z prawem. Według Komisji Alitalia będzie musiała zwrócić państwu włoskiemu 400 mln zł.

 

W UE pomoc państwa dla prywatnych przedsiębiorstw jest generalnie odradzana i w większości przypadków zabroniona, ponieważ zaburza dynamikę wolnego rynku. Jak się wyjaśnia, przedsiębiorstwa, które nie korzystają ze wsparcia państwowego, znajdują się w niesprawiedliwej i niekorzystnej sytuacji w porównaniu z tymi firmami, które mogą liczyć na dotacje państwowe.

 

Pożyczki dla włoskiego przewoźnika lotniczego

 

Alitalia to włoska linia lotnicza, która przez lata przeżywała kryzys. W 2017 r. przewoźnik ten został objęty zarządem nadzwyczajnym i od tego czasu otrzymała kilka „pożyczek pomostowych” od państwa, aby móc dalej działać na rynku.

British Airways wciąż ma problemy z systemem. Alitalia strajkuje

Pasażerowie linii British Airways mogą nadal spodziewać się opóźnień w odlotach samolotów z lotnisk Heathrow i Gatwick w Londynie. Wczoraj, z...

zobacz więcej

W latach 2017 i 2019 urzędujące rządy udzieliły pożyczki odpowiednio w wysokości 900 mln euro oraz 400 mln euro. Pieniądze nigdy nie zostały zwrócone. W 2017 r. szefem włoskiego rządu był Paolo Gentiloni z Partii Demokratycznej (PD) a w 2019 r. na czele rządu zasiadał Giuseppe Conte.

 

Zwrot pieniędzy


W 2021 roku KE uznała za nielegalną pożyczkę z 2017 r. To samo w poniedziałek ustalono w sprawie kwoty z 2019 r. W obu przypadkach pieniądze muszą zostać zwrócone.

 

W rzeczywistości Alitalia już nie funkcjonuje, a w jej miejsce w 2021 r. utworzono ITA Airways, która jest w 100 proc. spółką państwową – obecnie wystawioną na sprzedaż.


Czytaj także: Portugalia chce sprzedać linie lotnicze. Protest pracowników TAP


Linie lotnicze ITA Airways przejęły przewoźnika Alitalia bez zachowania ciągłości ekonomicznej między obiema spółkami, aby nie odziedziczyć długów. W komunikacie prasowym Komisja Europejska stwierdziła, że ​​to nie ITA Airways będzie musiała przejąć odpowiedzialność za zwrot pieniędzy, właśnie ze względu na brak ciągłości.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej