RAPORT

Pogarda

Grodzki: Dyskusja nad projektem uchwały ws. Jana Pawła II jest bezprzedmiotowa [WIDEO]

Tomasz Grodzki (fot.  PAP/Tomasz Gzell)
Tomasz Grodzki (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Najnowsze

Popularne

Dyskusja nad projektem uchwały ws. Jana Pawła II jest dziś bezprzedmiotowa; jeśli parlament będzie reagował na każdą próbę atakowania tej czy innej ważnej osoby, to nie będziemy nic innego robili, tylko podejmowali uchwały w obronie czci – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senat RP nie chce reparacji ani obrony JP2, senatorowie PiS nalegają

Senatorowie PiS oczekują, że Senat zajmie się jak najszybciej dwoma projektami uchwał, nad którymi prace utknęły – powiedział PAP wicemarszałek...

zobacz więcej

Klub PiS 16 marca złożył projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia papieża Jana Pawła II; swój projekt złożyli też przedstawiciele PSL.


Na początku rozpoczętego w środę posiedzenia Senatu wicemarszałek Marek Pęk (PiS) powiedział, że z ubolewaniem stwierdza, iż w porządku obrad nie znalazł się projekt uchwały PiS ws. JP II ani projekt uchwały w sprawie zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

 

Pęk dodał, że w przypadku projektów uchwał ws. JP II marszałek Grodzki nie nadał nawet numerów druku projektom; z tego powodu nie może nawet złożyć wniosku o poszerzenie porządku obrad o punkt obejmujący rozpatrzenie projektu uchwały PiS.

 

– Uważam, że jest to postępowanie skandaliczne, bardzo niedemokratyczne, uniemożliwiające debatę w tak ważnej i palącej sprawie, która bulwersuje Polaków (...). To jest sprawa ogólnopolska, 2 kwietnia jest Dzień Papieski, odbędą się liczne marsze wspierające dobre imię Jana Pawła II – argumentował Pęk. 


Marek Pęk: Marszałek Grodzki nie nadał biegu uchwale w sprawie św. Jana Pawła II

16 marca senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały w sprawie obrony imienia św. Jana Pawła II – napisał w mediach...

zobacz więcej

Dodał, że prace nad drugim projektem uchwały – w sprawie odszkodowań za szkody wojenne – już się rozpoczęły, ponieważ było pierwsze czytanie w komisji. Pęk powiedział, że praca nad tym projektem została zawieszona „ze względu na brak znajomości treści noty skierowanej przez rząd polski do rządu niemieckiego".


– Teraz ta nota jest dostępna w określonym trybie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i każdy senator może się z nią zapoznać – powiedział Pęk. 

 

Dodał, że z notą zapoznali się tylko senatorowie PiS. – Nie rozumiemy tutaj znowu, dlaczego debata jest zamrożona (...). Oczekuję przeprowadzenia demokratycznej debaty w Senacie – mówił Pęk. 

 

Odpowiadając senatorowi PiS marszałek Grodzki (KO) powiedział, że teraz dyskusja na temat wprowadzenia pod obrady projektu uchwały ws. Jana Pawła II jest bezprzedmiotowa.


Wniosek w kwestii uchwały (dotyczącej) Jana Pawła II, dyskusja nad nim dzisiaj jest bezprzedmiotowa, ponieważ procedura nie została wszczęta – oświadczył marszałek Senatu. 

„Solidarność” murem za JPII: „Ty nas obudziłeś, my Cię obronimy”!

Nie było na świecie większego krzewiciela idei solidaryzmu społecznego niż Jan Paweł II. To wezwanie Jana Pawła II „Niech zstąpi Duch Twój i...

zobacz więcej

Przypomniał, że to Senat ustanowił 2020 rokiem Jana Pawła II, a w styczniu 2021 roku podjął uchwałę na zakończenie roku Jana Pawła II, w którym wyraził uznanie, cześć i chwałę dla wielkiego papieża Jana Pawła II. 

 

– Muszę zapewnić pana marszałka (Pęka), że dla mojego pokolenia Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Ronald Reagan, a w tle Zbigniew Brzeziński to są bohaterowie naszej wolności. I nikt tego nie kwestionuje, tak samo jak nikt nie kwestionuje faktu, że każdy pedofil, niezależnie czy nosi garnitur, sutannę, strój roboczy, strój wuefisty czy każdy inny, powinien być ukarany – powiedział Grodzki. 

 

– Jeżeli polski parlament będzie reagował na każdą próbę atakowania tej czy innej ważnej osoby przez tą czy inną stację, to byśmy nic innego tu nie robili, tylko podejmowali uchwały w obronie czci – powiedział Grodzki. 

 

Odnosząc się do projektu ws. zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez Niemcy w czasie II wojny światowej, powiedział, że to MSZ powinno dostarczyć notę przekazaną stronie niemieckiej do tajnej Kancelarii Senatu jako organu stojącego konstytucyjnie wyżej niż MSZ.


– I ten wyraz lekceważenia pań i panów senatorów został niezwykle źle odebrany; to jest jeden z powodów zatrzymania prac nad tą uchwałą – wyjaśnił Grodzki. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej