RAPORT

Pogarda

Rząd eliminuje użytkowanie wieczyste. Projekt przyjęty

Najnowsze

Popularne

Umożliwienie m.in. firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskania na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym, umożliwia ustawa, której projekt przyjął rząd – poinformował minister rozwoju Waldemar Buda. Eliminujemy użytkowanie wieczyste w Polsce – dodał. Na konferencji prasowej w środę premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że na likwidacji użytkowania wieczystego skorzysta około 450 tys. podmiotów.

Już 10 mld zł wróciło do podatników

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do tej pory podatnicy złożyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT ponad 5 mln deklaracji. Podkreśliło też,...

zobacz więcej

Chodzi o przyjęty w środę przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministerstwo rozwoju i technologii. 

  

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier podkreślił, że jest to kontynuacja reformy użytkowania wieczystego, która likwiduje „relikt po czasach komunistycznych”.


Nowe korzystniejsze przepisy. Premier wyjaśnia


– Po uwłaszczeniu w 2019 r. mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych na gruntach pod budynkami mieszkalnymi teraz czas na przedsiębiorców. Umożliwimy przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym – powiedział Mateusz Morawiecki. Jak poinformował, z likwidacji użytkowania wieczystego skorzysta ok. 450 tys. podmiotów.


Wskazał, że powstanie nowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. – Nowe przepisy będą bardzo korzystne dla przedsiębiorców, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, dla wszystkich spółek prawa handlowego. Mogą z nich skorzystać np. właściciele garaży, a także mieszkańcy osiedli. Pozostawiamy też wolność wyboru obywatelom, dlatego nabycie gruntu przez jego użytkownika nie będzie obowiązkowe, będzie zależało od jego decyzji. Będą obowiązywały proste zasady nabycia gruntu. Dodatkowa specjalna bonifikata będzie przeznaczona dla podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencji w ramach limitu pomocy de minimis – wyliczył premier.


– W ten sposób gwarantujemy spójny, korzystny, dobry system dla przedsiębiorców, który zwiększy ich możliwości inwestycyjne – zaznaczył Morawiecki.

Mecz Ruch – Wisła jednak na Stadionie Śląskim? Premier ma propozycję

Mecz piłkarskiej pierwszej ligi pomiędzy Ruchem Chorzów a Wisłą Kraków może jeszcze się odbyć na Stadionie Śląskim – informuje premier Mateusz...

zobacz więcej

Buda: Głęboka reforma użytkowania wieczystego


Projekt wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu.

  

– Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym – wyjaśnił Buda. Dodał, że w Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. 

Według Budy nowe przepisy wyeliminują „obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa”. 

  

– Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej reformy użytkowania wieczystego wprowadzonego w okresie PRL. Po uwłaszczeniu w 2019 r. mieszkańców i spółdzielni na gruntach pod budynkami mieszkalnymi, teraz czas na biznes oraz na inne grunty – zaznaczył szef MRiT.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej