RAPORT

Pogarda

Szwecja w NATO? Węgry: Trzeba rozwiązać wiele problemów

Czy Szwecja wejdzie do NATO? (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)
Czy Szwecja wejdzie do NATO? (fot. Shutterstock/Andrzej Rostek)

Najnowsze

Popularne

Jest rzeczą zrozumiałą, że w wyniku wojny na Ukrainie Finlandia i Szwecja chcą być jak najszybciej członkami NATO. Jednak przed ratyfikacją szwedzkiego wniosku przez węgierski parlament trzeba rozwiązać wiele problemów – napisał rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs.

Rozszerzenie NATO. Niepokojące działania Węgier

Najpierw przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, a potem cała koalicja rządząca zablokowała wprowadzenie do porządku obrad rezolucji o...

zobacz więcej

Przedstawił on trzy powody, dlaczego akcesja Szwecji do NATO wciąż nie została przegłosowana przez węgierski parlament. Pierwszym z nich jest to, że szwedzcy przedstawiciele wielokrotnie „szkalowali Węgry, wykorzystując swoje wpływy polityczne do szkodzenia węgierskim interesom”.

 

Węgry nie chcą akcesji Szwecji do NATO?

 

„Nie mówimy o zwykłym biurokratycznym wtrącaniu się Brukseli i nie jest to nawet ograniczone do szwedzkiej lewicy. Mamy do czynienia z deklarowaną i otwartą wrogą postawą, która trwa od lat” – napisał Kovacs, który zacytował wypowiedzi kilku szwedzkich polityków o konieczności wywierania presji na rząd w Budapeszcie.

 

Czytaj także: Szwecja stara się o członkostwo w NATO. Ważna decyzja


Drugim z powodów przedstawianych przez Kovacsa są takie wydarzenia, jak spalenie Koranu w Sztokholmie podczas trwającego procesu akcesyjnego, co wywołało turecką reakcję. Według rzecznika węgierskiego rządu Szwedzi starali się przykryć ten „oczywisty rasizm” twierdzeniem, że był to „wyraz wolności”.

Orban obiecał Morawieckiemu. Węgry poprą Szwecję i Finlandię w NATO

Premierzy Polski i Węgier biorą udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał, że Warszawa uzyskała od przywódców...

zobacz więcej

Ostatni powód to brak szacunku ze strony szwedzkiej i brak zainteresowania Sztokholmu naprawą stosunków z Węgrami.


„W związku z pogorszeniem się w ostatnich latach stosunków szwedzko-węgierskich rząd w Budapeszcie uznał za konieczne wysłanie do Szwecji delegacji parlamentarnej w celu omówienia i ewentualnego rozwiązania wielu kwestii między nimi” – przypomniał Kovacs.


Jednak według niego rząd Szwecji nic sobie z tych węgierskich prób nie robi, postrzegając je jako szantaż.


Relacje szwedzko-węgierskie

 

„Dodanie do tego wszystkiego problemów i pretensji Ankary nie pozostawia zbyt dużego pola manewru, przynajmniej dopóki Szwedzi nie zmienią zdania i nie pomogą zagoić się ranom” – napisał Kovacs.

 

„Stosunki między naszymi krajami były przez lata nadszarpnięte, co sprawia, że zasypanie przepaści w tych trudnych czasach jest jeszcze większym wyzwaniem” – dodał rzecznik węgierskiego rządu.

Węgry są oprócz Turcji ostatnim krajem NATO, który nie zatwierdził jeszcze wniosku akcesyjnego Szwecji. Termin głosowania nad wnioskiem szwedzkim nie jest znany.

 

Parlament w Budapeszcie zagłosował za to w poniedziałek za przyjęciem do Sojuszu Finlandii. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej