RAPORT

Pogarda

Zastrzelił dwa łosie. Myśliwy odpowie przed sądem

Przed sądem stanie myśliwy, który zastrzelił dwa łosie(fot. Shutterstock/Paul Tessier)
Przed sądem stanie myśliwy, który zastrzelił dwa łosie(fot. Shutterstock/Paul Tessier)

Najnowsze

Popularne

Przed Sądem Rejonowym w Zambrowie stanie myśliwy, któremu miejscowa prokuratura zarzuciła polowanie z naruszeniem przepisów karnych Prawa łowieckiego i zabicie dwóch łosi. Początkowo śledczy wystąpili do sądu z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania, ale ostatecznie go wycofali.

„Rozpoczął się proces destrukcji polskiego łowiectwa i myśliwstwa”

Rozpoczął się proces destrukcji polskiego Prawa łowieckiego, a tym samym naszego myślistwa – przekonuje w wywiadzie dla czwartkowego „Naszego...

zobacz więcej

Oskarżony twierdzi, że łosie pomylił z jeleniami i sarnami, które były celem tego polowania. Jak powiedział Radiu Białystok, gdy zwierzęta przebiegały przez drogę, patrzył pod słońce i nie widział dokładnie, że to nie jelenie, ale łosie – klępa z łoszakiem. Oddał dwa strzały.

 

Polowanie w czasie ochronnym

 

Wojewoda podlaski chce, by myśliwy zapłacił też finansowy ekwiwalent za zabicie zwierząt, na których odstrzał obowiązuje od lat moratorium.

 

Czytaj także: Obława na łosia. Zaatakowany mężczyzna walczy o życie


Zbiorowe polowanie miało miejsce w listopadzie 2022 r. niedaleko miejscowości Grądy Woniecko. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Zambrowie myśliwy usłyszał zarzut polowania w czasie ochronnym (czyli w czasie obowiązywania moratorium na odstrzał łosi).

Myśliwi apelują o zmianę prawa. Chcą, żeby dzieci mogły znowu brać udział w polowaniach

Naczelna Rada Łowiecka apeluje o zmianę prawa i wycofanie się z zakazu udziału dzieci w polowaniach. Przekonują, że nie uczą dzieci zabijania dla...

zobacz więcej

Po zakończeniu postępowania przygotowawczego prokuratura uznała, że są przesłanki do zastosowania w tej sprawie warunkowego umorzenia postępowania karnego. Chodziło m.in. o wcześniejszą niekaralność myśliwego i jego przyznanie się. Miałby on też zapłacić 5 tys. zł nawiązki i stracić broń.

 

Wniosek trafił do zambrowskiego sądu, ale ostatecznie prokuratura go skutecznie wycofała.

 

Szef Prokuratury Rejonowej w Zambrowie Marek Mioduszewski powiedział, że jeszcze raz przeanalizował zebrane dowody i doszedł do wniosku, że jednak sąd powinien tę sprawę rozpoznać w normalnym trybie, czyli na rozprawie. Przypomniał, że sąd również może sprawę zakończyć warunkowym umorzeniem.

 

Zobacz także: Radiowóz potrącił łosia. Zwierzę przeleciało nad autem 


W celu rozpatrzenia sprawy na rozprawie sądowej prokuratura musi teraz uzupełnić akta o wykaz dowodów do przeprowadzenia i osób, które chce ona przesłuchać przed sądem. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej