RAPORT

Pogarda

Kosmiczne nagrody w bydgoskim ratuszu. Prezydent miasta Rafał Bruski ukarany

Rafał Bruski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Rafał Bruski (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Najnowsze

Popularne

Regionalna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych wymierzyła naganę prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu. Uznano, że naruszył dyscyplinę finansową, przyznając specjalne dodatki swoim zastępcom; chodzi o blisko pół miliona złotych.

Prezydent Bydgoszczy z maksymalnym wynagrodzeniem. „Tak wygląda skromność PO”

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Schreiber udostępnił na Twitterze zdjęcie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy dotyczącej m. in. wynagrodzenia...

zobacz więcej

Jak podaje „Express Bydgoski”, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy zakończyła kontrolę gospodarki finansowej w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Wytknęła tamtejszemu ratuszowi m.in. szereg błędów formalnych w dokumentacji księgowej.


Kontrolerzy przyjrzeli się też wypłatom dodatków specjalnych zastępcom prezydenta Bydgoszczy. W latach 2018-19 przyznano je w łącznej wysokości 484 tys. 352 zł. 

  

Według RIO zrobiono to „na podstawie zatwierdzonych przez prezydenta Bydgoszczy pism, które nie zawierały uzasadnienia ich przyznania”. 

  

Nagrody bez uzasadnienia 

 

„Pracownikowi można przyznać dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Pracodawca podejmuje w tym przypadku decyzję, czy przyzna dodatek. Jeżeli zostanie on przydzielony, to we właściwym dokumencie należy wskazać zakres zwiększonych lub dodatkowych obowiązków w stosunku do zadań wynikających z powierzonego pracownikowi zakresu czynności” – napisano w wystąpieniu pokontrolnym RIO.

Dlaczego Donald Tusk skasował filmik z kibicem z Chorzowa? Lokalny działacz wyjaśnia

– Nie dokończy pan, odebrałem panu głos – krzyknął Donald Tusk do jednego z uczestników spotkania w Strzelcach Opolskich. Mężczyzna był mu dobrze...

zobacz więcej

  

Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła, że tzw. dodatki specjalnie od 2018 roku były wypłacane zastępcom prezydenta i urzędnikom bez wymaganego uzasadnienia. 

  

Zgodnie z art. 76 ust. 1 Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – jak podkreśla RIO – obwinionego uważa się za niewinnego, dopóki jego odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie zostanie udowodniona i potwierdzona prawomocnym orzeczeniem w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publiczny. 

  

Orzeczenie nie jest prawomocne. Na razie prezydent Bruski i urząd miasta nie skomentowali sprawy. 

 

Zobacz także: Bydgoscy urzędnicy zaproszeni na protesty. W ramach delegacji służbowej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej