RAPORT

Pogarda

Starannie zaplanowała zabójstwo córeczki. Magdalena C. skazana

Magdalena C. będzie mogła starać się o warunkowe skrócenie kary po upływie 50 lat (fot. Shutterstock/Fractal Pictures)
Magdalena C. będzie mogła starać się o warunkowe skrócenie kary po upływie 50 lat (fot. Shutterstock/Fractal Pictures)

Najnowsze

Popularne

Na dożywotnie więzienie skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu kobietę, która w maju 2021 r. zabiła swoją trzyletnią córkę. Zgodnie z orzeczeniem Magdalena C. będzie mogła starać się o warunkowe skrócenie kary po upływie 50 lat.

Ziobro interweniuje. „Matka zaplanowała zbrodnię z zimną krwią”

Matka, która w Poznaniu zabiła 3-letnią córkę, zbrodnię zaplanowała z zimną krwią; potem w okrutny sposób ją zrealizowała – ocenił minister...

zobacz więcej

Proces Magdaleny C. rozpoczął się w marcu ubiegłego roku. Na wniosek prokuratury i obrońcy oskarżonej sąd wyłączył jawność postępowania. 

 

„Kobieta działała w sposób przemyślany” 

 

Ogłaszając wyrok sędzia Michał Ziemniewski wskazał, że Magdalena C. została oskarżona o zabicie trzyletniej córki ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Dodał, że kobieta działała w sposób „przemyślany, wcześniej zaplanowany i przegotowany oraz rozciągnięty w czasie”.


Za tę zbrodnię, na podstawie art. 148 par. 2 Kodeksu karnego (sąd – red.) wymierza jej karę dożywotniego pozbawienia wolności – powiedział. 

 

Dodał, że sąd zdecydował o pozbawieniu Magdaleny C. praw publicznych na 10 lat. – Warunkowe zwolnienie oskarżonej nie może nastąpić wcześniej niż po odbyciu przez nią 50 lat orzeczonej w punkcie pierwszym kary – zaznaczył sędzia.

 

Na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności sąd zaliczył Magdalenie C. Dotychczasowe tymczasowe aresztowanie.

Zabójstwo trzylatki w Poznaniu. Matka opisała okoliczności mordu

Do tragedii doszło przed południem w jednym z domów przy ul. Winklera na poznańskim Grunwaldzie. Okoliczności zdarzenia nie są jeszcze znane.

zobacz więcej

Ze względu na wyłączenie jawności procesu ustne uzasadnienie było niejawne. 

 

Kobieta została oskarżona o to, że 4 maja 2021 r. zabiła swoją trzyletnią córkę Zuzię, którą najpierw dusiła, a następnie zadała jej trzy ciosy nożem w okolice serca. Śledczy zarzucili Magdalenie C. Działanie ze szczególnym okrucieństwem i w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. 

 

Jak informowała poznańska prokuratura, Magdalena C. w postępowaniu przygotowawczym nie przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i złożyła obszerne wyjaśnienia. Śledczy informowali również, że dowody zebrane w tej sprawie wskazywały, iż 26-letnia wówczas Magdalena C. zabiła córkę „w sposób przemyślany, wcześniej zaplanowany i przygotowany”. 

 

Ciosy w okolice serca


4 maja Magdalena C. zadała córce co najmniej trzy ciosy kuchennym nożem w okolice serca. Po zranieniu dziecka kobieta zadzwoniła do znajomego i poinformowała go o tym, co zrobiła.


Ciężko ranna dziewczynka zmarła w czasie operacji w szpitalu im. Karola Jonschera w Poznaniu. Jak przyznali lekarze, trzylatka miała bardzo głęboką ranę kłutą serca.

Mord na Podkarpaciu. Rozczłonkowane zwłoki. Dlaczego i jak zginęła 66-latka?

zobacz więcej

W czasie zatrzymania przez policję Magdalena C. była trzeźwa. Tłumaczyła śledczym, że chciała popełnić tzw. rozszerzone samobójstwo, ale po zranieniu dziecka nie była w stanie targnąć się na swoje życie.


26-latce przedstawiono zarzut zabójstwa córki. Podejrzana została tymczasowo aresztowana. 

 

W połowie maja 2021 r. Prokuratura Krajowa poinformowała, że po analizie akt sprawy poleciła poznańskim śledczym zmienić stawiany kobiecie zarzut na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Decyzję PK uzasadniono m.in. drastycznymi szczegółami związanymi z przebiegiem zbrodni. W toku śledztwa ustalono, że matka dziewczynki starannie zaplanowała zabójstwo, rozciągnęła je w czasie i wykorzystała ufność dziecka. 

 

Magdalena C. nie była wcześniej karana. W listopadzie 2021 r. poznańska prokuratura podała, że po przeprowadzeniu obserwacji sądowo-psychiatrycznej biegli stwierdzili poczytalność podejrzanej w chwili popełniania zarzucanych jej czynów


Akt oskarżenia przeciwko kobiecie skierowano do sądu pod koniec grudnia 2021 r. Oskarżona pozostaje tymczasowo aresztowana od zatrzymania. Groziło jej od 12 lat pozbawienia wolności, 25 lub dożywocie.

 

Wyrok nie jest prawomocny. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej