RAPORT

Pogarda

Erupcja Anak Krakatau. Zabójczy wulkan znów się przebudził [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wybuchł wulkan Anak Krakatau; z krateru wydobywa się dym i popiół. Indonezyjska Agencja Geologiczna udostępniła nagranie z monitoringu ukazujące chmurę pyłu, która w pewnym momencie osiągnęła wysokość 1500 metrów nad kraterem.

Największy wulkan w Europie nadal aktywny. Czy Sycylii grozi los Pompejów?

Etna do dzisiaj przyciąga na Sycylię turystów i pasjonatów natury z różnych regionów Włoch i zagranicy. Czy sycylijski wulkan może jednak zagrażać...

zobacz więcej

Jak wynika z danych służb Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych, wysokość kolumny gęstego popiołu wulkanicznego osiągnęła 2500 metrów.

 

Lokalną społeczność obowiązuje zakaz przebywania i prowadzenia jakichkolwiek aktywności w promieniu 5 km od góry Anak Krakatau (Dziecko Krakatau). Władze wprowadziły pomarańczowy alert.


Czytaj także: Eksplozja Stromboli wywołała tsunami

 

Anak Krakatau to wyspa wulkaniczna w Cieśninie Sundajskiej między wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji. Jak przypomina CNN, w 2018 r. erupcja tego wulkanu wywołała tsunami.


Krakatau. Jeden z najgroźniejszych wulkanów na świecie


Podczas erupcji w 1883 r. „ojciec” młodej wyspy, Krakatau, wrzucił popioły, które wzbiły się na wysokość 27 km, okrążyły całą kulę ziemską i spowodowały przejściowe ochłodzenie klimatu. Huk eksplozji, najgłośniejszy odnotowany kiedykolwiek dźwięk, był słyszany z rekordowej odległości ponad 4 tys. km.


Powstałe wtedy tsunami, wysokie na co najmniej 40 metrów, dotarło do najdalszych zakątków świata, zabijając dziesiątki tysięcy ludzi. Fale sejsmiczne kilkukrotnie obiegły Ziemię. Olbrzymie ilości popiołów pokryły 70 proc. powierzchni naszej planety.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej