RAPORT

Pogarda

Adidas oskarża Black Lives Matter o naruszenie prawa

Black Lives Matter idzie w odzież i gadżety promocyjne (fot. Justin Sullivan/Getty Images)
Black Lives Matter idzie w odzież i gadżety promocyjne (fot. Justin Sullivan/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Adidas protestuje przeciwko Black Lives Matter. Odzieżowy gigant zwrócił się do amerykańskiego urzędu ds. znaków towarowych o zablokowanie rejestracji znaku towarowego organizacji BLM z charakterystycznymi trzema paskami.

Moderator Facebooka pozywa koncern. „Moje życie to horror”

Były moderator serwisu Facebook pozywa koncern Meta – podaje Agencja Reutera. Daniel Motaung zarzuca firmie, że tworzyła „niebezpieczne i...

zobacz więcej

Chodzi o opublikowany przez Black Lives Matter Global Network Foundation projekt żółtego wzoru z trzema paskami, który miałby się pojawić na odzieży i torbach. Organizacja zgłosiła go w amerykańskim urzędzie w listopadzie 2020 roku. 

 

BLM chce zarobić. Wprowadza klientów w błąd? 

 

BLM Global Network Foundation to największy podmiot w zdecentralizowanym ruchu BLM, którego znaczenie urosło w USA po śmierci czarnoskórego George’a Floyda latem 2020 roku. 

 

Adidas twierdzi, że trzy paski z logo Black Lives Matter są „łudząco podobne do znaku Three-Stripe Mark”, zastrzeżonego wzoru tej marki. 

Odzieżowy gigant w swoim wniosku wskazuje, że konsumenci mogliby zostać wprowadzeni w błąd, zakładając, że oba konkurencyjne produkty „pochodzą z tego samego źródła” lub są „sponsorowane przez Adidasa”. 

 

Ostatnia tego typu sprawa nie zakończyła się korzystnie dla sportowej marki. W styczniu 2023 roku Adidas przegrał w sądzie próbując powstrzymać luksusowy brand Thom Browne przed wprowadzeniem do sklepów produktów z... czterema paskami. 

 

Adidas: liczba pasków nie ma znaczenia 

 

Sądowe dokumenty wskazują, że od 2008 roku Adidas złożył ponad 90 pozwów w podobnym charakterze i podpisał ponad 200 ugód związanych z charakterystycznym znakiem towarowym. Według Adidasa liczba pasków na jego słynnym znaku nie ma żadnego znaczenia – wskazuje BBC. 

Firma twierdzi, że jej założyciel Adolf Dassler przetestował kilka wersji i kombinacji pasków. Uznał, że te, które widnieją na jej znaku, najbardziej rzucają się w oczy. 

 

Zobacz także: Korzystałeś z trybu incognito? Nabijali się z Ciebie pracownicy Google’a, wyciekły maile 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej