RAPORT

Pogarda

Inflacja w Polsce. Soboń: Od marca odczyty będą niższe

Najnowsze

Popularne

Od marca odczyty inflacji będą niższe, a w drugiej połowie roku powinny być wyraźnie niższe – ocenił wiceminister finansów Artur Soboń w TVP1.

Premier Morawiecki: Jedna z najtrudniejszych zim przechodzi do przeszłości

Jedna z najtrudniejszych zim, przez którą udało się nam przejść obronną ręką, odchodzi do przeszłości. Mogła być o wiele trudniejsza, gdyby nie...

zobacz więcej

W piątek Główny Urząd Statystyczny ma podać szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 roku. 

 

– Od marca odczyty inflacji będą niższe. W drugim kwartale, w szczególności w drugiej połowie roku, one powinny być wyraźnie niższe – powiedział Soboń w programie „Kwadrans Polityczny” TVP1.


Jego zdaniem na koniec roku inflacja powinna być jednocyfrowa, a w grudniu – „nawet optymistycznie” – wyniesie 7 proc. 

 

Wiceminister wskazał, że inflacja w Polsce ma charakter zewnętrzny. – Myśmy ją więcej niż 2/3 zaimportowali z zewnątrz. I trochę importujemy też czynniki dezinflacyjne, bo polska gospodarka sama w sobie nie generuje tego typu zjawiska, jakim jest tak wysoka inflacja. Ona jest skutkiem przede wszystkim wojny, ale też wszystkich tych wydarzeń, które są z tą wojną związane – tłumaczył Soboń. 

 

Według wiceministra Polska gospodarka jest tą, która w ostatnim 30-leciu po Chinach rozwija się najszybciej. Jak mówił, w ostatnich latach w Unii Europejskiej, poza Irlandią, Polska miała najszybszy wzrost gospodarczy. 

Wiceminister finansów: Zmniejszamy dług publiczny, mimo zbrojeń i polityki rodzinnej

Wysoki wzrost gospodarczy i dobre wyniki finansów publicznych świadczą o tym, że polska gospodarka jest zdrowa – powiedział w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 r. wzrosły rdr o 18,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,2 proc. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 16,6 proc., a mdm wzrosły o 2,5 proc. Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 17,2 proc., a mdm wzrosły o 2,4 proc.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował w piątek, że prognozuje spadek inflacji w Polsce do 7,2 proc. na koniec 2023 r. Inflacja ma spaść do 5 proc. na koniec 2024 r. i do 3,6 proc. na koniec 2025 r. 

 

Narodowy Bank Polski 23 marca opublikował dane o inflacji bazowej w lutym. Z komunikatu NBP wynika, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 18,1 proc. wobec 16,3 proc. miesiąc wcześniej. Z kolei inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 15,5 proc. wobec 14,4 proc. miesiąc wcześniej.

 

W ustawie budżetowej na 2023 r. założono, że wzrost PKB wyniesie 1,7 proc., a inflacja średnioroczna 9,8 proc. rdr.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej