RAPORT

Pogarda

Minister obrony zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra

Najnowsze

Popularne

Minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. – Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Polska zwiększy produkcję amunicji. „Trzeba mieć świadomość tego, co dzieje się w Donbasie”

Trzeba mieć świadomość, że to, co dzisiaj dzieje się na froncie Donbasu, ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo państwa polskiego –...

zobacz więcej

Umowa między Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-Pilica+ dotyczy dostawy 22 zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych (ZDPSR) Bystra dla zestawów przeciwlotniczych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu Pilica+, wykorzystujących pociski CAMM. Zasięg radaru wynosi 80 km.


Szef MON zaznaczył, że zatwierdzony przez niego dokument to kolejna umowa w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego stacji radiolokacyjnych Bystra.


– Pierwsza umowa zatwierdzona już jest realizowana, w tym roku pierwsze stacje radiolokacyjne trafią na wyposażenie Wojska Polska. Ta umowa (zatwierdzona w środę) to kolejne 22 stacje radiolokacyjne, wartość umowy – 1 mld 100 mln zł – mówił Błaszczak.


Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy (...). System Pilica+, w skład którego wejdą stacje radiolokacyjne, jest polskim projektem – powiedział minister obrony.


Zobacz też: Wojska amerykańskie na stałe w Polsce. „Historyczny moment”


Dodał, że system obrony przeciwlotniczej składa się z kilku stref: w najniższej wykorzystywane są zestawy rakietowe Piorun, w wyższej strefie wykorzystywany jest system Narew, a kolejną wyższą „warstwą” systemu obrony przeciwlotniczej są zestawy Patriot.


– Pilica+ będzie służyła osłonie Patriotów i uzupełniała te niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – powiedział szef MON. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej